18
Şub-2016

Tuzağzı tabiat parkını keşfetmeye hazır mısınız ? Yemyeşil çam ormanları, orman içi yürüyüş yolları, uzun bir kumsalı ve kum tepeleri bulunan el değmemiş doğa parkını hala görmediniz mi?

Cebeci Mavi Bayrak plajının doğu ucundan başlayan çam ormanları arasındaki yollardan yaklaşık 30 dakikalık bir yürüyüş ile Tuzağzı tabiat parkının merkezine ulaşmaktasınız. Orman içi ağaç tabela ile yön bulacağınız, yürürken bol oksijen ile sinüslerinizin yanacağını bilmemlisiniz. Yaz aylarında yollar oldukça kuru ve plaj terliğiyle dahi yürünebilmekteyken kış aylarında çizme giymeden ilerlemek olukça güçtür.

cebeci yürüyüş parkuru

tuzağzı tabiat parkı

Dalga seslerini en net işiteceğiniz bir plaj burasıdır. Kumsalın sol yanında yüzünüzü denize çevirdiğinizde Kefken Adasını tüm ihtişamı ile göreceksiniz. Denize doğru uzana irili ufaklı kayalar ve deniz tabanı renk cümbüşü sizi büyüleyecek. Uzun bir kumsalın denizle buluşup dalgaların kırıldığı noktalarda deniz kabuklarının her rengini görmeniz mümkün. Kumsala dalgaların attığı şişlerin içlerinde notlar görmenizde olasıdır. Sahil kuzey rüzgarlarına oldukça açık olduğundan ancak batı ve güney rüzgarlarında sakin bir deniz görebilirsiniz. Tuzağzı plajında deniz oldukça temizdir.

Havaların sıcak olduğu yaz aylarında sesiz ve sakin denize girmek ve güneşlenmek istiyorsanız Tuzağzı tabiat parkını gezerek plaja ulaşabilirsiniz. Sığ bir deniz size karşılasa da dalgalı havalar için oldukça dikkatli olmalısınız. Çocuklu aileler sert kuzey rüzgarları olduğunda plajda rahat edemeyeceklerdir. Tabiat parkı orman yolları yürüyüş ve koşu yapanlar için oldukça iyi bir seçimdir.

tuzağzı tabiat parkından adayı görebilirsiniz

tabiat parkından adayı görebilirsiniz

Kumsal ve ormanlar arasında oluşan kum tepecikleri insane bir nevi çöl havası yaşatmaktadır.Kum tepeleri fotoğraf için oldukça uygun alanlardır. Kefken Adası’ndan başlayıp Tuzağzı yerleşkesine kadar devam eden bu plajda zaman zaman film setleri ve video klipler çekilmektedir..2015 yılı yazında çekilen Kervan adlı sinema filminde plaja set kurularak birçok senaryo planı burda kaydedilmiştir.

Tuzağzı sahil bölgesi olta balıkçılığı için uygun bir yerdir. Sonbaharda palamut ve lüfer akımında kıyıdan bu balıkları avlama olasıdır. Tuzağzı tabiat parkında kara avcılığı kesinlikle yasaktır. Doğal ortamında bulunan hayvanların geleceği için parkı ziyaret edenler avcılık yapanları gördüğü takdirde 156 Jandarma imdat hattını arayınız.

 

 

yazı, fotoğraf ve video: ismail atalar

1

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec