Tatil için Kefken’i kimler tercih etmelidir?

Yaz yüzünü yavaş yavaş göstermeye başladı. Kış boyunca yapılan tatil planları son şeklini almaya başladı. Peki nerede ve nasıl tatil yapmalısınız? Beklentileriniz neler? Kaç gün kalacaksınız ? Tatilde ne gibi aktiviteler planlıyorsunuz? Sorular uzayıp gitmekte ve karar vermek de bir o kadar zor değil mi?

kapri koyu 2016 ilkbahar nisan ayıKimler Kefken tatilini tercih etmeli?

Gerek iklim gerekse coğrafi yapı olarak Akdeniz ve Egeden farklı bambaşka bir dünyada olacağınızı unutmayınız. Mesela denizimizde deniz kestanesi yok! Deniz mevsimi 15 Haziran-15 Eylül arasında ideal olmaktadır. Yaz boyunca sıcaklık 28-35 derece seyretmekte ve aralarda rüzgarların etkisi ile kısa sureli yağmurlar yağabilmektedir. Karadeniz-Akdeniz iklimi karması bir ilkimin yaşandığı Kefken’de iklim süprizlerine açık olmalısınız. Bir gün önce 35 derece bunaltıcı bir sıcaklık söz konusu iken diğer gün yağmurlu bir hava karşınıza çıkabilmektedir. Konaklama seçenekleri butik otel, pansiyon, kiralık daire ve çadır kamp şeklinde sahiller etrafına konumlanmıştır.. Mütevazi konaklama seçeneklerine açık olmalısınız. Yeme-İçme konusunda ise herşey butik restorant, lokanta ve yol üstü kahvaltı ve büfeterya şeklindedir. Uzun kumsallar, serin sular ve yıldızlı geceleri sevenler, klima açmadan uyumayı sevenler, sabaha karşı battaniye ile sarılarak uyumayı özleyene Kefken ve civarında tatile gelmeli. Karadenizin leziz balıklarını tatmak, Kandıra bölgesi bahçe sebze ve meyvelerini doğal olarak tüketmek isteyenler burası tam size göre bir iklim. Hafta sonu kalabalıkta kaybolup hafta içi kafa dinlerim diyenler. Tatil için çok büyük bütçe ayırmak istemeyenler, yürüyüşü sevenler ve aşırı sıcakta tatil yapamayanlar sizler için Kefken çok ideal bir tatil bölgesidir. Ayrıca İstanbul gibi bir yerden geliyorsanız yol kısa sürsün isteyenlerde 155 km’lik bir uzaklıkta tatil yapacaksınız.

Kimler Kefken tatili planı yapmamalıdır?

Çeşme ve Bodrum gece hayatını arzu edenler, Palamut balığı yemem çipura yemek şart diyenler Kefken bu konuda biraz daha kendi halinde bir belde. Tekne tursuz tatil olmaz, jet skiye binmeli ve 5 yıldızlı otelsiz olmaz diyenler için Kefken günübirlik bir tavsiye olarak kalabilir.

Tatil tercihinde sakin, doğa ile baş başa, karadeniz iklimine ve yeşiline hayranım diyen herkes Kefken’de rahat bir tatil yapabilir. Kefken’e gelirken beklentilerinizi çok yüksek tutmaz iseniz deniz kenarına ulaştığınızda ilk midye kabuğunu elinize alıp, paçalarınıza vuran serin sularla dahi huzur bulacaksınız.

Fotoğraf ve Yazı:İsmail Atalar

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec