Sarısu Kefken’e tatil planlayanlar için farklı manzaralar sunuyor. Kandıra ilçesinde hayat bulup denize kavuşan bu dere, sukuşları, olta balıkçıları ve hafif dalgalı denizi ile sizleri çağırıyor.

Kefken’den 8-10 km uzaklıkta orman içi yollar ile ulaşılan Sarısu, farklı tür ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplı. Yıldız ve poyraz rüzgarlarına teslim olmuş plaj, yazları Kefken ve Kerpe plajlarına göre daha sakin. Kış ayların daha çok balıkçıların uğrak yeri olan bu sahil yöresi sesiz ve sakinliğin adresidir. Toplu ulaşım imkanı şimdilik bulunmamaktadır.

sarısu deresinde has kefal ve sazan avlanmaktadır

derede has kefal ve sazan avlanmaktadır

Yaz turizmi için çok gelişmiş bir konaklama ve tesisleşme sözkonusu değildir. Çadır kamp yapmak için tercih edilir. İzmit Belediyesi’ne ait Gençlik kampı Sarısu yerleşkesi plajın hemen ardındadır. Gençler burda Sarısu doğasının tadını çıkartmaktadır. Kış ve bahar aylarında ilçe tarım arazilerinden geçerek denize dökülen Sarısu deresi denizi biraz bulanıklaştırdığı için yağışın olmadığı Temmuz ayında plaj berrak bir suya kavuşmaktadır.ormanlar ve tarım arazileri sarısuyu çevreler

Kandıra tarım arazilerinden başlayan iki dere kolu birleşip menderesler çizerek sahilde Karadeniz’le buluşur. Bu havza içinde birçok tür kuş ve balık barındırmaktadır. Ördek ve su çulluğu gibi kuşlar sazan ve kefal gibi balıklar dere yatağının asıl sahipleridir. Yaz aylarında dere boyunca birsürü balıkçı görebilirsiniz. Kış aylarında ise balıkçılar yerini ornito ( kuş fotoğrafı ) hobisi ile uğraşan fotoğrafçılara bırakmaktadır. Büyük şehirlerden bu havzaya fotoğraf turları düzenlenmketedir.

Kefken gezilerinde farklı bir yer görmek isteyenlere alternatif olan Sarısu dalga sörfü için ideal bir mekandır. Kerpe merkezde bulunan sörf okulu uygun dalgaların burda olmasından dolayı Sarısu, Tuzağzı ve Cebeci plajlarını eğitim alanı olarak kullanırlar.

dere menderesler çizerek denize dökülür

dere menderesler çizerek denize dökülür

Gezi, bisiklet, trekking ve fotoğfçılık, balıkçılık ve kampçılık için çok uygun olan bu plaj ardında bulunan ormanlarda çok ciddi hazineler barındırır. Haziran ayında mis gibi ıhlamur çiçeği, yaz boyu böğürtlen, sonbaharda muşmula, kuşburnu, kestane ve mantar toplayabileceğiniz doğal orman ürünleridir. Yöre köylerinde arıcılık yapılmaktadır. Kestane ve ıhlamur aromalı ballar çok lezzetlidir. Bal ve orman ürünlerini yöre pazarlarında bulmanız mümkündür.

Sarusuyu çevreleyen alan kara avcılığına tamamen kapatılmış bir sahadır. Marmara Üniversitesinin kumuş olduğu Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygula Merkezi deniz-dere ve çam oramları üçgeninde akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Kefken’e gelmişken Sarısu ve civarını görmeden tatilinizi noktalmayın. İyi tatiller.

Metin ve Fotoğraflar: İsmail Atalar

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec