16
Haz-2015

Kefken plajları kış aylarında sert poyraz, karayel ve yıldız esintili rüzgarlarla ilmek ilmek işlenir. Kış sert esen rüzgarlarla güzel gececek yazlar için sahilleri tertemiz hale getirir.

Haziran ayının gelmesi ile bölgede poyaz rüzgaları etkisini artırır. Serin esen bu rüzgar sıcak yaz günlerine klima etkisi yapar. Yaz boyu çok nadir karayel ve yıldız yönlü rüzgarlar esmektedir. Peki rügar yönüne göre plajlarımızda dalga ve akıntı seyri nasıl olur, nerelerde güvenle denize girilir, riskli bölgeler nerelerdir?

rüzgar

RÜZGARLAR ÜÇ ANA YÖNDEN SAHİLLERE ETKİ EDERLER

POYRAZ RÜZGARI:

Yaz boyu en sık esen rüzgardır. Kumcağız, Kovanağzı, Kerpe, Cebeci sahilleri bu rüzgardan etkilenmez. Özellikle plajların yüzünüzü denize çevirdiğinizde sağ tarafları hiç rüzgar almaz. Poyrazın hiç olmadığı yeşilkoy, kapri , miço koyu hiç esinti istemeyenlerin tercihi olabilir. Hava tahmin sisteminden baktığınızda poyraz rüzgarı hakim ise plajlar sakince size bekliyor. Poyraz estiği sürelerde hız saatte 50 km üstü ise su sıcaklığı 2-4 derece soğuyacaktır. Poyraz rüzgarında Uzunkum, Dikili ve Babalı sahilleri biraz daha dalgalı olmaktadır. Uyarı işaretleri ve plaj cankurtaranlarının uyarılarını dikkate alınız.

YILDIZ RÜZGARI:

Yazları ender esen rüzgarlardandır. Ağustos sonu ve Eylül ile biraz etkisini artırır. Kışları daha hakim rüzgardır. Kumcağız, Kovanağzı, Kerpe, Cebeci sahilleri daha çok Uzunkum, Dikili ve Babalı nispi olarak etkilenmektedir. Hızı 50 km üstüne çıktığında sahillerde denize girmek risk teşkil etmektedir. Bu rüzgar yönü tüm sahillerde olumsuz olarak hissedilmekte deniz planı yapacaksanız . Uzunkum, Dikili ve Babalı’ya uğramanız isabet olacaktır.

KARAYEL RÜZGARI :

Kışları etkili yazları pasif bir rüzgar yönüdür. İlk büyük fırtınasını Eylül sonu Kestane Karası fırtınası ile hissettirir ve deniz sezonunu kapatır. Yaz ortası esecek olursa Başta Sarısu , Kerpe, Kumcağız plajının doğusu, Kapri koyu, Pembe Kayalar , Kovanazğzı Plajı’nın doğusu, Cebeci olumsuz etkilenir. . Karayel rüzgarında Uzunkum, Dikili ve Babalı denize en rahat girilebilecek plajlardır.

Not: Tüm rüzgar yönlerinde saatte hızı 50 kilometreyi geçmeyen havalarda denize girmek risk taşımaz. Bu hızın üstü denize girmek uygun olmasada sahilde alternetif sporlar yapmak olasıdır. Şehir dışından gelecekseniz bir gün önceden www.mgm.gov.tr hava tahmin raporların bakarak bölge hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece rüzgar yönüne göre plaj tercihi yapabilirsiniz.

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec