Kefken ve civarında piknik yapabilecek birçok güzel yer sayılabiliriz. Tatil sezonunda mesire yerleri oldukça kalabalık olsa da sonbahar ve kış mevsiminde oldukça güzel doğal mesire alanları mevcuttur.

Havaların ısınması, fırtınaların yerini sakin denize bırakması, kuşların binbir çeşit sesi ve çiçeklerin rengarenk açması ile piknik sezonu Kefken ve civar mesire yerlerinde başladı. Özellikle hafta sonları Kefken’e ulaşımı kolay olan İstanbul, Sakarya ve İzmit gibi büyükşehirlerden mesire alanlarına ve sahillere gelen insan sayısı artmaya başladı.

PİKNİK ALANLARI

Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsiminde Pembe Kayalar, Yeşil Koy, Kapri ve Kandınlar plajının çimli bölümleri, Cebeci’de Pazarbaşı Burnu, Tuzağzı Dikili mevkii, TSK mensupları için Kovanağzı askeri kampı ve bu yıl yeniden yapılacak olan Kovanağzı eski çadır kamp yerinde rahatlıkla piknik yapabilirsiniz. Yaz aylarında yoğunlaşan turizm aktiviteleri bu mesire yerlerine ilgiyi artırmakta ve zaman zaman yer bulamama sıkıntıları ile karşılaşılmaktadır. Mesire alanlarında hazır masa ve sandalye bulma imkanınız yoktur. Yiyecek ve içeceklerinizi servis etmek için taşınır masa sandalye ya da yer örtüsü bulundurmanız gerekmektedir. Mesire alanlarının birçoğu merkezden uzaktadır. Alışverişinizi eksik yaptığınız takdirde tekrar merkeze dönmek zorunda kalabilirisiniz.

Kefken ve civarında ayrılmış mesire alanı henüz yoktur. Piknik yapacak olunan yerler halka açık olan ve tesisleşmenin olmadığı alanlardır. Mangal ve ateş yakmak çoğu alanda yasaktır. Denize yakın kaya üstlerinde ve kumsalda ateş yakmaya jandarma ve belediye zabıtası müsade etmemektedir. Ayrıca çöp konusunda yetersiz çöp bidonu olmayışı işe kirli görüntüler yaşanabilmektedir. Bu konuda çevremize özen göstermeyi ve göstermeyenleri uyarmayı ihmal etmeyelim.

Kandıra-Kefken yolu boyunca bazı orman yolu kenarlarında müsait piknik alanları da mevcuttur. Kalabalık hafta sonlarında alternatif olarak buralar değerlendirilebilir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mesire yeri çalışmaları devam etmektedir. Kısa bir zaman içinde yöre bu tesislere kavuşacak ve piknik yapmak çok daha rahat olacaktır. Kış aylarında havanın güzel olduğu günlerde piknik sepetinizi hazırlayıp Kefken’I ziyaret edebilirsiniz.

Her mevsimi ayrı güzel olan Kefken ve civarında mesire yerleri henüz tam tesisleşemese de doğal alanlar deniz manzaralı çok güzel piknik alanlarını sizlere sunmaktadır.

Yazı ve fotoğraf: İsmail Atalar

 

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec