14
Oca-2016

Pembe Kayalar her geçen gün daha çok ilgi görüyor

Pembe Kayalar her geçen gün daha çok ilgi görüyor. Karadeniz sahil şeridini dolaştığınızda Pembe Kayalar kadar enterasan çok az yere rastlarsınız. Kayaların pembe dokusu denizin ve gökyüzünün mavisi ile o kadar güzel uyum sağlıyor ki bir kare fotoğraf çektirmeden dönemiyorsunuz.

Tarihi ve turistik yerler arasında Kocaeli-Kandıra bölgesinin belkide en fazla bilinen ve ziyaret edilen noktası Pembe Kayalar. Şehir dışından gelip burayı ziyaret etmeden dönen yok denecek kadar az. Doğal sit alanı konumunda bulunan Pembe Kayalar’a asvalt bir yoldan ulaşabiliyorsunuz.

Pembe Kayalar’a ulaştığınızda su içinde nizami şekilde kesilmiş kayaları göreceksiniz. Osmanlı döneminde insan gücü ile kesilerek gemilere yüklenen bu kayalar başta Sultanahmet camii olmak üzere birçok mimari eserde kullanılmış.
pembe kayalar
Yaz aylarında denize girmek için elverişli olmayan kayalarda zaman zaman denize girmek yasaktır tabelalarını görebilirsiniz. Denize dik kayaların dibinde derinlik 5-6 metreyi bulmaktadır. Daha çok manzaranın tadını çıkartmak isteyenler, balık tutmaya gelenler, piknik yapanlar ve fotoğraf çekmek isteyenlerin sıklıkla ziyaret ettiği Pembe Kayalar her geçen gün ziyaretçilerini artırmaktadır.

Son dönemlerde gelin-damat çekimlerinin vazgeçilmez mekanı olan Pembe Kayalar İzmit, Sakarya ve İstanbul’dan gelen birçok profesyonel fotoğrafçının doğal platosu olmaya devam etmektedir. Ayrıca birçok sanatçının klip çekimlerine sahne olan Pembe Kayalar ününe ün katmaya devam etmektedir. Ayrıca gezi ve fotoğraf için haftasonları Pembe Kayalara turlar düzenlenmektedir.

Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında eşsiz bir günbatımı sunan Pembe Kayalara akşam üstü uğradığınızda onlarca insanın manzaranın keyfini çıkardığını göreceksiniz. Sosyal mekan ve kafeterya sahip olmayan Pembe Kayalara gelirken imkanlarınız dahilinde yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirmeniz iyi olacaktır. Gece yıldızları izleyeceğiniz en iyi mekan yine Pembe Kayalardır. Ufuk, deniz üstünde sonsuz bir karanlıkla size sarar ve yıldızları doyasıya görebilirsiniz.

Balık tutmak isteyenler için en bereketli alan yine Pembe Kayalar bölgesidir. Derin kaya dipleri istavrit, palamut, sarıkanat, iskorpit, kırlangıç ve eşkina türü balıkların avlanmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca snorkeling ve zıpkın avcılığı içinde uygun bir yer burası.
pembe kayalar
Denizin dalgalı olduğu günlerde kayalara çarpıp rüzgar ile savrulan su taneleri çok güzel fotoğraflar vermekte. Kayaların renk ve dokusu, yeşil yosunlar ve tüğ bulutlar ile bir kadraj yapabilir ve Pembe Kayalar tablosu elde edebilirsiniz.

4 mevsim güzellikleri ile kartpostal gibi size karşılayan Pembe Kayalar, gelecek yıllar için daha korunaklı ve turistik bir yer olacağını şimdiden göstermiş vaziyette. Binlerce fotoğraf karesine onlarca video klibe ev sahipliği yapan bu sanat eseri kayalar yakında bir film platosu olacağa benziyor.
pembe kayalar
Tatil için Kefken, Kerpe yada Cebeci’ye geldiğinizde Pembe Kayaları görmeden tatilinizi bitirmeyin. Tarihi izleri içinde barındıran bu karadeniz hazinesi sizleri de etkileyecektir.

1

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec