Sonbaharın son ayı Kasım geldiğinde lodoslar Kefken’de başlar. Kasım ayının 15 günü yaz 15 günü kış şeklinde yaşanır. Kasım ilk iki haftası pastırma sıcakları tüm ülkede yaşandığı gibi Kefken ve civarında etkili olur.

Pastırma sıcakları Kefken’de başladı

Bu Kefken için her yıl süregelen bir durumdur. Denize girenleri bu havalarda görmek mümkündür. ( Bu yıl 2016 yılında lodoslar Kasım ayının ikinci haftası ile başladı. Sıcaklıklar 24-25 derecelere kadar çıktı.) Deniz suyu sıcaklığı 18 derecelere kadar düşsede lodos ile koylar biraz daha sıcak. Sıcak havanın etkisi ile yapraklar iyice kurudu. Yakında hepsi dökülecek ve kış başlayacak.

Pastırma sıcakları ile Kefken limanında palamut ve lüferler artık yavaş yavaş azalmaya başladı. Balıklar sıcak denizlere yola çıktılar. Kış balıkçılığı ise yeni başlıyor. Kalkan, tekir, barbun, çinekop ve istavrit tüm kış avlanacak. Kara avcılığı meraklıları da Kefken ve civarında bu hobiyi yapmaya başladılar. Pastırma sıcaklarıyla taralardan son yazlık mahsüller pazara çıktı.

Yazın son demlerini yaşatan bu güzel havalar bitmeden Kefken’e bir uğramayı ihmal etmeyin. Binbir emek ile toplanmış kestanelerin pazarda azaldığı şu günlerde, kışlık alışveriş yapmak için köy pazarlarına mutlaka gidin. Sahilde paçalarınızı son kez kıvırıp Mayıs ayına kadar yapmaya çekineceğiniz şeyi; yani ayaklarınızı denize sokun.

Hafta sonu plan yapanlar için konaklamalı seçeneklere göz atın. Kışları hizmet veren Kefken Otellerinin kışlık fiyatları oldukça cazip. Yerinizi ayırtın. Sabah kahvaltısını hırkalarınız eşliğinde balkonda yapın. Kahvenizi yanınıza alıp Kumcağız Plajına uzun bir yürüyüş planlayın. Denizin yenilendiğini gözlerinizle görün. Kumlara yazılar yazın, hatta biraz çocuklaşın, koşun, zıplayın…

Çam oramanları arasında en güzel yürütüş planları bu zamanlarda yapılır. Gezerken orman içi bitkilerinden olan muşmula, kestane ve koca yemiş bitkilerinden toplayıp lezzetlerine bakın. Doğa sizlere çok güzel şeyler sunuyor, değerlendirin.

Bol bol fotoğraf ve video çekin, hatta bu fotoğrafları #kefkencom hastag ile https://www.instagram.com/kefkencom/ instagram sayfamıza yönlendirin bizlerde yayınlayalım. İsterseniz https://www.facebook.com/Kefkencom/?ref=bookmarks facebook sayfamızdan bizi takip edip fotoğraflarınızı iletebilirisiz.

Keşmekeş şehir yaşamından uzakta kendinizi dinleyin. Martı çığlıklarına dalga seslerinin karıştığı bu son pastırma sıcaklarında uzun kış öncesi keyfini yapın. Yaza oldukça zaman var. Son sıcaklar Kefken’de sizeleri bekliyor.

İsmail Atalar

Fotoğrafçı – Tanıtım Yazarı

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec