Organik gıdalar için Kefken köy pazarına mutlaka uğrayın!

Tatil için ya da günübirlik Kefken ve civarına gelmişseniz, pazar günleri Kefken sağlık ocağı yanına kurulan köy pazarına uğramayı ihmal etmeyin. En doğal ürünleri bu pazarda bulmanız mümkün. Civar köylerde üretilen en doğal bahçe sebze ve meyveler ve hayvansal ürünleri burada bulacaksınız.

organik

Son yıllarda şehirlerde bulamadığımız doğal gıdalar neyse ki Kefken ve civarında hala üretiliyor. Kefken-Kovanağzı yolu üstüne pazar günleri kurulan köy pazarında organic gıdalar bulabilmenizde mümkün. Daha çok mini tezgahların bulunduğu bölümde köylerde yetiştirilen bu organik sebzeler ve meyveleri bulabileceksiniz. Güler yüzlü teyzelerin kendi bahçe ürünlerini sergilediği bu pazar Kefken için oldukça önemli durumda. Özellikle emekliliğini Kefken’de yaşayan kişiler için sağlık kaynağı olan bu pazar aynı zamanda yöre halkı için bir gelir kaynağı durumunda.

Kefken halk pazarında Kandıra ve köylerinde kış aylarında göre yetişen marul, maydonoz, pırasa, lahana, turp, soğan, sarmısak, dereotu, maydonoz gibi ürünler pazarda yerini almaktadır. Yaz aylarında ise meşhur Kandıra sivri biberi, domates, meşhur Kandıra karpuzu, yaz marulu, semizotu, kavun, domates, kabak ve salatalık gibi sebzeleri bulabilmek mümkündür. Ayrıca armut, elma, kiraz, vişne, erik, incir gibi meyveler köylerden toplanarak pazar tezgahlarında sergilenmektedir.

kestane organik

Tam Organik Ürünler

Tam organik ürünlerden bahsedecek olursak Kefken ve civar tabiattan toplanan ürünleri pazarlarda bulabilmekteyiz. Sonbaharda köylüler tarafından toplanan kestane, muşmula, kocayemiş, kuşburnu, kışın toplanan mantar ve galdirik kökü, ilkbaharda ıhlamur çiçeği ve mantar, yazları ise böğürtlen ve diken ucu gibi orman ürünlerini sayabiliriz. Ayrıca karadeniz fındığı Ağustos ayı ile birlikte taze olarak tezgahlara çıkmaktadır. Ekim ayında ise yeni mahsul ceviz satın alabilirsiniz. Doğada çok zor  toplanan bu organik ürünler Kefken halk pazarında sizleri bekliyor.

Hayvansal ürünler içinde günlük üretilen organik köy yumurtası, ev yapımı peynir, tereyağını sayabiliriz. Ayrıca canlı köy tavuğu bulabilmenizde sözkonusudur.

Bölgede yapılan organic ürünlerin başında dut pekmezi ve balı saymadan geçemeyeceğiz. İyi bir üreticiden bu ürünleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

balık kefken

Kefken için organik ürün dediğimizde ilk akla gelen şey ise balıktır. Mevsim balıkları köy pazarına çıkmamaktadır. En lezzetli balıklar için Kefken Limanı’na uğradığınızda mevsimine göre en lezzetli balıkları alabilirsin

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec