21
Kas-2015

KIŞ AYLARINDA KEFKEN’DE NEFES ALIN !

Kış aylarında Kefken’de nefes alın. Uzun, güneşli ve bol denizli yaz ayları geride kaldı.Kış yüzünü gösterdi. Sahillerin kalabalığı, denizin sıcaklığı yerini sakin sessiz kıyılara, dalgalı ve rüzgarlı denzilere fakat kocaman bir sessizliğe bıraktı.

cebeci sahilinde balıkçılar

cebecide sarıkanat avı

Havaların yaş yavaş soğuması, mesailerin kış mevsimi ile artması çoğu insanı kapalı mekanlara haspetti. Tüm haftanın yorgunluğunu atmak için özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar haftasonunu iple çeker oldu. Şehir hayatının getirdiği stres ve yorgunluk günübirlik mesafede olan sakin kasabalara ilgiyi artırdı. Bu ilgi Kefken gibi sahil cennetlerini hayli popüler hale getirdi. Özelllikle haftasonu için Kefken, Kerpe, Cebeci, Pembe Kayalar, Kumcağız, Kovanağzı, Sarısu, Tuzağzı ve Dikili sahilleri gezip görülecek yerler listesinin başında yerini aldı.

Nüfus yoğunluğu büyük olan İstanbul’a 155, Kocaeli’ye 60, Sakarya’ya 50, Bursa’ya 200 km mesafede bulunması Kefken’e ulaşımı kolaylaştırdı. Özellikle kışın yollar oldukça sakin ve manzara bir o kadar etkileyici. Kefken haftasonları için iyi bir kaçış noktası oldu.

Peki yazları çok yoğun ama kışlarıda bir o kadar sakin olan Kefken için kışları neler yapabilirsiniz. İşte kışın Kefken ziyareti yapacaklara tavsiyeler.

pembe kayalarda kış

pembe kayalar

• İstanbul-Ankara otobanından Kandıra sapağına girdikten sonra 30 km sonra yolun sağ tarafında bulunan Mavi Köşe Kahvaltı ve Döner Salonu’nda güzel bir kahvaltı ile yola devam edebilirisniz. 10 km devam ettiğinizde Kandıra merkeze varmış olacaksınız.
• Kandıra Kefken yolunun 10’uncu kilometresinde Babadağ’da bulunan Akçakoca türbesi ve camiisini ziyaret ederek yöreyi en yüksek noktadan 360 derece görebilirsiniz.
• Kısa bir sure daha devam ettiğnizde yol tabelları size Kefken, Kerpe, Cebeci, Pembe Kayalar, Kumcağız, Kovanağzı, Sarısu, Tuzağzı ve Dikili sahillerine ulaştıracaktır. Uzun sahil yürüyüşleri yapabilirsiniz. Martılar, karabataklar ve yunuslar size muhakkak elşik edecektir.
• Tüm bu sahillerde kışın yemli takımlar kullanarak kalkan, kırlangıç ve pisi balığı avlayabilirisiniz.
• Kara avı için av sahaları tabelalar ile belitilmiştir. Avlanılacak bölgeler turizm sahasın dışında tepe bölgelerde mevcuttur. Ördek ve çulluk popüler av hayvanlarıdır. Tavşan ve domuzda avlamanız olasıdır.
• Kış aylarında yeme-içme noktaları oldukça kısıtlı olsada bazı mekanlar müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Kefken merkezde özellikle mezgit ve hamsi tava yemenizi önerebileceğim Reyis Balık Lokantası’na uğrayabilirsiniz. Mekan lüks olmayan ama lezzet ve tazelik sunan balıklara sahiptir.
• Yemek sonrası merkezde Kefken’in en temiz ve en güzel çay ve kahvesini yapan Asma Altı kırathanesinin dış bahçesinde temiz havanın çayla keyfini çıkarın.
• Pazar günü merkezde kurulan halk pazarında yörenin kışın yetişen en taze sebzelerine ulaşabilirsiniz. Özellile lahana, kırmızı turp, marul, soğan ve maydonoz. Köy yumutası ve balkabağınıda eklemeden geçemeyeceğim.
• Termosunuza çay yada kahve ekleyebiliyorsanız Pembe Kayalar’da dalgaların sesini dinlemeden dönmeyin.
• Tarihi Kefken camiisini ziyaret edin, 1800 yıllardan kalma bu ender yapının dokuları size etkileyecektir.
• Balıkçı Limanı’na uğramayı ihmal etmeyin lakin en taze balıklar tezgahlarda. Akşam gün batımını beklerseniz teknelerden kasa ile çok daha uygun fiyata barbun, mezgit, sarıkanat ve kalkan balığı bulabilirsiniz. Fiyatlara inanamayacaksınız.
• Kumcağız ve Sarısu derelerinde sazan avı yapabilirsiniz. Taze mısır ve solucan kış için ideal yem.
• Konaklamalı Kefken gezisi için kefkenkonaklama sayfasından alternetifler bulabilirsiniz.
• Doğa ile içiçe yürüyüş meraklıları için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yayınladığı http://www.kocaeli.bel.tr/images/yayinlar/KocaeliDogaYuruyusParkurlari.pdf parkur koordinatlarından Kandıra bölümünden faydalanabilirsiniz.
• Dalga sörfü sevenler için Tuzağzı ve Dikili sahilleri herdaim dalga ve rüzgar sunmaktadır.
• Kış aylarında yürüyüş esnasında muşmula, mantar, kocayemiş ve kuşburnu toplayabilirsiniz.
• Tüplü dalış sevenler için karadenizin soğuk suyu daha iyibir netlik ve görüntü vaadeder. Balık çeşidi yaza göre az olsa da sualtı görüntü alanınız kışın daha iyi olacaktır.
• Köy ekmeği sevenler için Mitatpaşa mahellesinde Hatun Teyze ve Doğanlar-Kumcağız sapağında Veysel Özdemir köy fırınını tavsiye edebilirim.
• Yazın göremediğiniz deniz kabukluları dalgalarla sahillerde oldukça bol, içinde not olma ihtimali olan istiridyeli şişeler de bulabilirsiniz.
• Açık ve güneşli havalarda gün ve gece sıcaklıkları farkı oldukça fazladır. Alternetif kıyafet bulundurursanız iyi olur. Yağmur çizmeniz muhakak olsun. Dalgalar yaz gibi sıcak değil!
• Cebeci sahilde yürüyüş yaparsanız yaz kış açık olan Olcay’ın kahvesine uğrayınız.
• Dönüş yoluna geçtiğinizde Kandıra yolundaki halk pazarında bölgedeki en taze mahsüllere dokunabilirsiniz. Bal, ıhlamur, kabak ….
• Vakitlice dönüyorsanız Kandıra esnaf lokantaları caddesinde harika döner ve manda yoğurdu yiyebilirsiniz. Fiyatlar mı? Tıkabasa yeseniz de 10-15 TL.
balık avı yapan kişi

balık avı hobisi

balıkçı tekneleri

balık avından dönen tekneler

Haftasonu Kefken ve civarını gezdikten sonra göreceksiniz ki tüm sitresiniz gitmiş ve enerji dolmuş olacaksınız. Hatırlatmakta fayda var Kefken mütevazi işletmelere sahip bir yöre, lüks şeyler vaadedemez ama doğa olarak beklentilerinizi yüksek tutabilirsiniz. Güzel bir havayı içinize çekmek için Kefken’e uğrayın. Göreceksiniz ki en az yaz kadar güzel.

Soğuk kış günlerinde sıcacık seyahatler sizlerin olsun…

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec