04
May-2016

Kefken’e yakın köylere kültür gezisi yapmalısınız !

Kefken’e yakın köylere kültür gezisi yapmalısınız.

Kefken denince akla iki şey gelir tatil ve balık. Bu iki kavram zaten içiçe girmiş ve güzel zamanlar geçirmenizi sağlamıştır. Güzel bir gün batımına karşı sipariş edilen balıklarla tatil bir başka olur.Bunun dışın çıkmayı hiç düşündünüz mü? Gelin sizi Kefken’e komşu iç köylere götürelim.
köylere
Kefken’e komşu iç köyler Karaağaç, Babalı, Çamkonak, Akçabeyli , Ballar, Kurtyeri, Duraklı ,Kıncıllı ve Babaköy sıralanabilir. Her köyün kendine has gelenek görenekleri ve ekonomik düzenleri mevcuttur. Coğrafi yapıları da farklılılar gösterir. Ürettikleri ürünlerdeki lezzet farkı gözle görülürdür.

KEFKEN YAKININDAKİ YERLEŞİMLER

Karaağaç: Kefken’e 9 km’lik mesafe ile en büyük iç köylerdendir. Yerleşik insanları karadeniz kökenlidir. Küçük çapta hayvancılık ve bahçecilik yapılmaktadır. Büyük şehirlerde çalışan gençler köylerine yazlık evler yapmışlardır. Son zamanlarda popüler bir emlak edinmi ile şehir insanları bu köye yerleşmeye başlamışlardır. Çerkez göçü sırasında vefat edenler için köyde bir Çerkez anıtı yer almaktadır. Her yıl Çerkez sürgünü burda anılmaktadır.

Çamkonak: Cebeci ile Babalı arasında oldukça küçük bir köydür. Yazlıkçıların son 10 yıldır yerleştiği Karadeniz’e tepeden bakan bir konumdadır.

Babalı: Kefken’e 12 km mesefede olan Kuzey rüzgarlarını bağrına basan bir köydür. Kilometrelerce sahillere ve kumul tarlalarına sahiptir. Yazlıkçılar tarafından son 10 yıldır talep gören bir yerdir. Altyapıya en çok ihtiyaç duyan sahilimizdir. Yörük vatandaşların yerleştiği bir köyümüzdür.

Akçabeyli: Daha çok kümes ve büyükbaş hayvancılığın yapıldığı Kefken merkeze 7 km mesafede olan bir köydür. Köy karadeniz vatandaşların çocunlukta olduğu bir bölgedir.
köyleri
Ballar: Kumcağız koyuna karşı kurulmuş enfes bir manzaraya sahip köyümüzdür. Tepeden bakınca tüm koy ayaklar altındadır. Trabzon ilinden gelip yerleşen ve o bölgenin horon ve kemençe kültürünü devam ettiren bir köydür. Köyde inşaat işçiliği ve ustalığı konusunda ciddi ustalar bulunmaktadır.

Kurtyeri: Kumcağız sahilinin bir bölümünü’de içine alan köy, Kefken-Kandıra yolu üstüne kurulmuştur. Turizm, bahçecilik, hayvancılık ve inşaat sektörü köyün ekonomsini oluşturmaktadır. Pansiyonalar ve çadır olanakları ile konaklama yapabileceğiniz yerlerdendir.
tarım
Duraklı: Kefken-Sakarya yolu üstünde yer alan köyde hayvancılık ve tarım yapılmaktadır. Yüksek rakımlı köylerden biridir. Uzaktan karadeniz manzarası izlemek isteyenler bu köyü ziyarert edebilir. Köyde eski tuğla evler görülmeye değerdir. Köy manav diye bilinen vatandaşlar tarafından kurulmuştur.

Kıncıllı: Kurtyeri-Kandıra yolu üstünden bir sapakla bağlanılan tarım ve hayvancılığın en çok yapıldığı köylerdendir. Köy mimarisi görülmeye değerdir. Köy ürünleri bulabileceğiniz yerlerin başında gelir.
hayvancılık
Babaköy: Kandıra yolu üstünde bulunan manav tezgahlarının ürünlerini bünyesinde barındıran köydür. Kuzey rüzgarların kapalıdır. Bağ ve bahçe işleri için oldukça uygun bir iklime sahiptir. Manav vatandaşlar tarafından kurulmuş bir köydür. Akçakoca Bey türbesinin bulunduğu Babatepesi köyün yamacında bulunmaktadır.

Her köyün fotoğrafı, insan motifleri ve mimarisi bir başkadır. İyi bir gezi planı yapabilirsiniz. Köylere keyifli bir kültür turu size bekliyor…

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec