15
Oca-2017

Kefken’deki bu bataklığa yatırım yapmayın!

Kefken’deki bu bataklığa yatırım yapmayın!

Yaz geldiğinde Kefken ve civarının tadına doyum olmaz! Kışını bilmeyenler bahar ve yaz aylarında arsa ve yazlık almak için Kefken’in yolunu tutarlar. Son 15 yıldır ciddi manada yapılaşmaya sahne olan yörede yatırım yapanlar dikkat!

Gevurlardüzü bataklığına yatırım yapmayın!

bataklığa20-25 yıl öncesinde imar verilen Gevurlardüzü olarak bilinen ( Kumcağız deresi-Kefken yolu arasındaki bölge ) ovalık alan her kış sel altında kalıyor. Dere yatağının oraman suları ile aşırı beslenmesi ile kış aylarında taşkınlar yaşanıyor. Yıllar önce binaların olmadığı dönemde dere tüm sularını denize rahatça ulaştırabiliyordu. Taki derenin dibine kadar yazlık villalar yapılana dek. Önce taşkınlar dere yatağı dar diye tüm dere tabiatı yerle bir edildi. Fakat hiç bir fayda sağlamadı. Her yıl su taşkınları yazlık binaların ilk katlarına kadar çıktı. Her yıl yazlığına gelen maddi kayıplar yaşadı. Yerel gazeteler he yıl manşet atmaktan sıkıldı. İmar buna rağmen hala devam ediyor. Sene 1997’de hiç yağış yok iken gelen sel ise onca arabayı denize döküp, ciddi can pazarlıkları yaşanmasına sebep olmuştu.

Yazlık Alırken Dikkat!

yatırımKumcağız Deresi ile Kefken yolu arasında kalan düz alan tamamen tarım arazisi idi. İmar eski belediye başkanları tarafından kontrolsüzce verildi. Bir dönem durduruldu fakat şimdilerde devam ediyor. Yaz aylarında dahi 3 metre kazdığınızda taban suyu karşınıza çıkmakta. Kışın çizme olmadan birçok yerde yürüyemezsiniz. Arsa ve ev yatırımı yapacak olan kişilerin bu bölüme bakmasında fayda var. Paranızı bataklığa yatırmayınız!

dere

Peki Çözüm Nedir?

Şimdiye kadar yatırım yapmış olan kişileri madur etmemek gerekir. Dere ıslah çalışması yapılmadığı sürece taşkınlar her yıl dahada artacaktır. Su binalardan yer bulamayıp denize ulaşamayınca su seviyesi yükselmektedir. Buna sert esen rüzgarlar ile dalgaların dere içine girmeside etki etmekte. Tepe ormanlardan gelen yağmur sularının kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu zemini bataklık olan yerin ise imar durumu ciddi manada tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.

yatırım

Tavsiye!

Yaz aylarında beğenmiş olduğunuz yerleri kış aylarında görmeden yatırım yapmayın! Devralacağınız yazlığın içine mutlaka kış aylarında girip zeminleri kontrol edin! Ormana yakın olan yerlerde kanallar var ise kışın bu kanalların taştığını unutmayın!

Yatırım yapmadan iyi bir emlak danışmanından öneri almayı unutmayınız.

İsmail Atalar

Fotoğrafçı&İçerik Yazarı

 

 

 

 

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec