Kefken’de ölü sezon yok !

Yaz gelir denize kış olur balık yemeye gelir insanlar buralara. Her gelen mutlaka bir şey bulur seveceği. Kimi martıların çığlıklarında kimi dalgaların köpüklerinde bulur kendini. Burası Kefken, büyük şehrin sıkıntısına deva, temiz hava konusunda hastalara şifa memleket. Burada ölü sezon yok. Herkesin seveceği bir sezon mutlaka var. Kimi soba ile ısınan bir Kefken pansiyonunda uyumayı severken kimi de sever çadır kamp kurmayı.
ölü sezon

Kefken’de Sezonun Hikayesidir!

Yaz peşi sıra gider sonbaharın. Palamut kokuları denizden mutfaklara yola çıkarken, ormanlarda kocayemiş salkım olur dallarda. Yağmur Kasım için kollarını açarken nefis sarıkanatlar mangalda baş köşeye oturur. Sobaların içleri ısıttığı mevsime bir adım kala sokak aralarında kış hazırlığı veryansın eder. Konserveler kazanda kazan kızgın bir sacayağın üzerindedir. Bu iklimde sonbahar yeni bir başlangıcın sarıdan-kahverengine dönen ilk fotoğrafıdır.

Yağmur tanelerinin üşüyüp buz tutuğu günlere gelindiğinde, sabah limanda tekne sesleri duyulur. Sevdiklerinden 10 küsür mil açıklarda avlanmaya yol alan balıkçılar Kefken’de hayatın adıdır. Bitmeyen bir koşturmacanın en sakin zamanlarında sahilde içilen bir kahve 40 yıl hatrı ile uğurlar sizi uzaklara. Mutlaka bir daha geleceğinizi bile bile ayrılmak, buruk bir tad bırakır damağınızda. Kış, sessizliğin ölü sezonunda Kefken sahilleri bir kaçışın adıdır esasında.

Birilerinin yaz mevsimi dışına ölü sezon dediği memleketlere benzemez Kefken. Bir kaplumbağa uyanır, bir yaprak filizlenir ve bir kuzu yavrular iç köylerde. Görmesini bilene bakmak gerekmez karadenizde. Bazen usulca dokunmak gerekir üşümüş denizine bazen kulakları tıkamak gerekir fırtınalı dalgalarına. Usulca uyumak ve usulca uyanmak da Kefken’de pek mümkün aslında.

Ölü sezonu yok bu iklimin. Yorgun düşüp uykuya çekilen sezonu varsa var. Kış soğuktan yaz sıcaktan yorulduğunda bahar bir döşek olur Kefken’de. Sonbaharda avcılar bıldırcınların peşinde koşarken bir başkası bir yaz sabahı balkonunda nefis havayı içine çeker. İlkbaharda balıkçı ağlarını türküyle toplarken kışın bir çoban yol boyu otlatır davarlarını.

Yazın,kışın ve baharın öldüğünü kim söylemiş.Ölen sezonlar değil bakmayı bilmeyenlerin duyguları. Karadeniz doğal mimarisinin ender örneklerinden Kefken’de ölü sezon yok. Yok olan sadece hissettiklerimiz.

İsmail Atalar
Fotoğrafçı ve içerik yazarı

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec