Kefken’de olta palamutu yediniz mi?

Karadeniz’in en bereketli sahillerine sahip olan Kefken kıyıları bir balıkçılık cennetidir. Ağustos ayı geldiğinde tüm olta balıkçıları Karadeniz’in serin sularına açılmak ve çaparilerini palamut ile doldurmak için 15 Ağustos tarihini iple çekerler. Bu tarih ile palamut avcılığına olta ile başlanmış olur.

Profesyonel balıkçıların olta ile avlanmasına müsade eden bu 15 Ağustos tarihi ile Kefken restorantları menülerine leziz palamut balığını eklemeye başlarlar. Daha çok 50 iğneden oluşan tekne arkasından sürütülen olta takımına onlarca balık takılır. Sezonun balıkçılık açısından iyi geçip geçmeyeceği bu tarihlerde belli olur.

Daha çok bir balıkçı kasabası görünümünde olan Kefken’de olta balıkçılığı profesyonel manada çok yapılmaz. 1 eylül ağ balıkçığı açılana dek 15 günlük bu süreçte taze palamut balığı yeme keyfini yakalamak isteyenler Kefken lokantalarını yada balıkçı tezgahlarını ziyaret edebilirler.15 Ağustosta başlayan olta balıkçılığı Kasım ayının ortalarına dek devam eder. Palamut ve lüfer avcılığının bolca yapıldığı yörede Kasım ayında lüfer ve palamutların göç etmesi ile olta balıkçılığı son bulur.

olta

Amatör Balıkçılar Haydi Kefken’e

Amatör tekne ve karadan avlanan balıkçılar için bir süre kısıtlaması olmasa da kullanılan ekipman ve kilo yada adet limitleri geçerlidir. Sert geçen havalarda amatör balıkçıların daha dikkatli olması hayati önem taşır. Profesyonel balıkçılarla yan yana yapılan avlarda hava şartlarını balıkçılara göre düşünmeleri Karadeniz gibi hırçın denizlerde istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Kıyıdan balık avlamak isteyenler ise palamut avcılığında şafak sökerken ve gün batarken kıyıdan uzak atışlar yaparak, çapari, kaşık, rapala, jig gibi takımlar ile av yapabilirler. Palamut balığı avcılığı için birkaç nokta vermekte fayda var. Pembe Kayalar, Eski Kerpe Burnu, Babalı’da Harmankaya, Kerpe Kayalıkları palamut avcılığı için ideal noktalardır. Sert esen rüzgarlarda dalgalar kıyılara sert çıkışlar yaptığından dikkatli olmak gerekmektedir.

Kefken ve civarında yer alan Cebeci, Kerpe gibi sahillerde yer alan restoran ve lokantalarda palamut balığı menülerine ulaşabililirsiniz. Tatil ve yemek kelimeleri bir araya geldiğinde Kefken için en doğru tercih balık yemekleri olacaktır. Ağustos ayında palamut balığını tava yaptırırsanız en ideal lezzete ulaşmış olursunuz. Sizlere bölge insanının bir sırrını vereyim Kefken balıkçıları ata ve dedelerinden gördükleri üzere ilk çıkan balıkları kahvaltıda tüketirler. Kızarmış ve soğuk olarak.

İyisi siz palamut balığı yemden tatilinize son vermeyin!

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec