22
Ara-2015

Kefken’de kara avcılığı kış turizmini hareketlendiriyor

Kefken’ de kara avcılığı kış turizmini hareketlendirmeye devam ediyor. Geniş bir coğrafi çeşitliliğe sahip olan yörede av alanlarının oldukça geniş bir alana yayılması özellikle hafta sonları av tutukunlarının bölgeye çekiyor.

domuzercan

Deniz, kum ve güneşle bütünleşen yaz turizminin sona ermesi Kefken’de kış turizm faaliyetlerinin başlamasına olanak sağlıyor. Yaz turizmi ile kıyaslanmayacak derece düşük seyreden kış turizm faaliyelerinden biri de kara avcılığı. Özellikle hafta sonları büyükşehirlerden gelen av grupları hem yöreyi geziyor hemde av yapma imkanı buluyor.

çulluk 2

Kefken ve civarında çulluk, ördek, suçulluğu, kaz, karatavuk, kaya güvercini, sakarmeke, sutavuğu, üveyik, bıldırcın, sığırcık ve alakanat gibi kuşların avcılığı yapılmaktadır. Ayrıca tavşan, domuz, tilki, çakal ve porsuk gibi hayvanlarda Kefken ve civarında avlanabilmektedir. İl genelinde olduğu gibi tüm yıl keklik avı yapmak kesinlikle yasaktır. Hafta içi Çarşamba ve hafta sonu Cumartesi, Pazar av sahaları avcılığa açıktır. Ayrıca resmi tatiller de bu kapsamda avcılığa müsaittir.
çulluk avı
Kefken ve civarında av yasağı uygulan yerler arasında Uzunkum tabiat parkı gelmektir. Bölgeye yakın olması sebebiyle Seyrek-Çalköy-Babaköy üçgeninde bulunan yaban hayatı koruma alanında kesinlikle avlanmak yasaktır.
toro avda
Mevsim olarak daha çok sonbahar-kış döneminde yapılabilen kara avcılığı yöre için ayrı bir öneme sahip. Kefken’de konaklama imkanı tüm yıl devam ettiiği için bölgeye konaklamalı av turuna gelebilmek mümkün. Ayrıca uygun bölgelerde çadır kamp kurarak avlanmanızda mümkündür.Zaman içinde konakalmalı av turlarınında başlayabileceğini düşündüğümüzde gelecek sezonlarda kış turizimi içinde kara avcılığı önemli bir etkinlik olacaktır. Sürdürülebilir ve yaban hayatı devam ettirebilmek için http://www.milliparklar.gov.tr ‘den tüm avcılık bilgilerine ulabilirsiniz.Kefken sadece yaz aylarında gezip görülebilecek bir yer değildir. Kış mevsimi doğası ile sizlere alternetif güzellikler sunar.

Screen Shot 2015-12-22 at 10.03.21

kandıra ava yasak sahalar

kandıra ava yasak sahalar

bıldırcın

1- Not: Kandıra İlçesi Seyrek Köyü Mevkii; (16.10.2005 tarih ve 25968 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan sınırları dahilinde avlanmak yasaktır.) İl genelinde keklik avı yasaktır.
2 http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/06/20150605M1-1-1.pdf av türleri ve avlanma şartları listesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec