Görülecek Yerler

Kefken’de görülecek yerler

Pembe Kayalar

Kefken’de görülecek yerler denince Pembe Kayalar, ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken yerlerdendir. Suyun içinde yumuşak olan kayalar çıkarıldıktan sonra sertleşmektedir. Bu özelliklerinden dolayı Osmanlı döneminde insan gücüyle dikdörtgen olarak kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a getirilmiş, Sultanahmet Camii dahil birçok caminin yapımında kullanılmıştır.

Pembe Kayalar fotoğrafları için tıklayınız.


 

Erim Tepesi

Erim Tepesi Kefken’in her tarafına görsel olarak hakim olan bir tepedir. Buradan denizi gece yada gündüz izlemek olağan üstü harika bir olaydır. Akşamları gün batımını ve geceleri ise yıldızlarla ayı buradan izlemek doyumu olmayan bir zevktir.

KAPRİ

Doğal bir havuza girmek istiyorsanız istikametiniz burası olmalı. Mini bir sahil ve düz kayalardan oluşan mekanda batı rüzgarı esmediği sürece durgun bir suda denize girebilir ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

YEŞİLKOY

yeşilkoy gündoğumu ile Kefken'de görülecek yerler listesindedir

Kefken’de görülecek yerler

Çamların denize dokunduğu, kayaların çamlarla kucaklaştığı, sakin suların en iyi adresi Yeşilkoy. Meşhur Pempe Kayalar yolu üzerinde yer alan koy, hem deniz tabanı hemde çevresinin yeşil olması ile bu adı almıştır. Yörenin yazları en sakin yeridir.

AİLELERİN TERCİHİ!

Geniş ailelerin ilk tercihi olan koy, ağaçların altında piknik yapmak, mini kayalardan denize girmek ve sakin plajda deniz keyfi yapmak isteyenler için idealdir. Karayel rüzgarları hariç tüm rüzgarlara kapalı ve sakin bir denizi vardır.  Daha çok  yaz aylarında çadır kamp kurmak isteyenlerinde gözdesidir burası. Koyda elektrik ve su olmayışı kamp işini zorlaştırsa da manzara herşeye değmektedir.

koy

KOY’A ULAŞIM ÇOK KOLAY!

Kefken’in merkezine ulaştığınızda Kefken Kovanağzı plajını geçtikten sonra Cebeci istikametinde ilerlerken Pembe Kayalar tabelasını sol tarafta göreceksiniz. Sapak sonrasında 1 km ilerledikten sonra sağ tarafta bir su deposu göreceksiniz. Depodan sonra soldan inen topak yolu takip ettiğinizde Yeşil Koy’a ulaşacaksınız. Araç ile koya inmek mümkün olsada özellikle hafta sonları yer bulmak oldukça zor. Koya inmeden bir keşif yaparsanız zorluk çekmezsiniz.

Yeşil Koy zıpkınla balık avlamak ve olta atmak içinde oldukça uygundur. Zıpkınla kefal avlayabilirsiniz. Olta ile eşkina ve istavrit yakalayabilirsiniz. Tekne sahibi olanların demir atıp denize girdikleri en korunaklı ve sakin bu koy da burasıdır. Koy sesizliğin Kefken’deki adresidir.

pembekayalarşubat

KOYDA ATEŞ YAKMAYIN!

Doğal bir sit alanı olan koyda ateş yakmak yasaktır. Mangal yaptığınız takdirde yetkililer size uyaracaktır. Yemek içmek için daha aperatif şeyler tercih etmeniz koyda rahat bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Koyda su oldukça temizdir. Kıyı ile denizin ilk metreleri taş olduğu için ayağınıza uygu bir deniz terliği ile denize giriniz. Koyun olta kısmı yeşil bir renkte altı pürüzsüz kum ile kaplıdır. Kayalar üstünde güneşlenmek en büyük keyiftir.

Yeşil Koy’a Kovanağzı plajının kıyısından devam eden patika yol ile ulaşabileceğiniz gibi Pembe Kayalar’dan devam eden orman yoluyla yürüyüş planlayabilirsiniz. Açık denize bakan kayalarda günbatımı seyretmek çok güzeldir. Ufkunuzda uçsuz deniz, sağınızda Pembe Kayalar , sol yanınızda Kerpe manzarası görülmeye değerdir.

yeşil

Yeşil Koy için plan yapacak iseniz en yakın alışveriş yeri Kovanazğzı Plajı işletmeleridir. Tüm alışveriş ve ihtiyaçlarınızı koya gelmeden önce alarak daha güzel bir gün geçirebilirisiniz. Yeşil koyu daha temiz bulak için lütfen çevrenizi koruyunuz. Kefken’de görülecek yerler esasında keşfetmeye oldukça müsaittir.