30
Oca-2016

Kefken’de gezilecek görülecek yerler nerelerdir ?

Kefken’de gezilecek görülecek yerler nerelerdir ? Bu soru Kefken’e ilk defa gelecekler için çok önemlidir. Zaman ayırıp haftasonu yada tatil için bir yere gittiğinizde alternatif gezilecek yerler ararsınız. Tertemiz denizi ve yeşiliyle Kefken’de kendinizi rahat hissedeceğiniz bir yer mutlaka bulacaksınız. Dilerseniz gezilecek yerleri sıralayalım.

kefken merkez

kefken merkez

Kefken için gezilecek noktalar;

Kefken Limanı: Yapımı 1980’li yıllarda biten balıkçı barınağı yöre insanın en önemli ekonomisidir. İstanbul’a giden balıkların büyük çoğunluğu bu limandan çıkar. Mevsimine göre lüfer,sarıkanat, palamut, kalkan, tekir, barbun, istavrit, pisibalığı, dilbalığı, eşkina, levrek, izmarit, kayabalığı, iskorpit, trakonya, mezgit, hamsi, çaça, minekop, izmarit balığı, karagöz, sardalya ve tirsi balıkları en taze şekli ile tazgahlara çıkmaktadır. Ayrıca kayayengeci de bulabilirsiniz. Ayrıca liman arkası Kumcağız Plajına bakmaktadır. Sessiz bir yerde denize girmek isterseniz liman blokları iyi bir alternetiftir.

Erim Tepesi: Kefken’i 360 derece görebileceğiniz lüx vilların olduğu bir mahalledir. En iyi manzara Kumcağız plajı ve Kefken limanıdır. İçinde çok büyük meşe ağaçları vardır. Pansiyon seçenekleri bulunmaktadır. Erim tepesini gezerken fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin.

Kumcağız Plajı: Merkezden 2OO metre mesefede 2 km’lik bir plajdır. İnce, temiz ve geniş bir kumasala ve sığ bir denize sahiptir. Çocukların rahatlıkla denize girebileceği, büfe, çaybahçesi, şemsiye, şenzlog imkanlarına sahiptir. Kandıra-Kerpe –Doğanlar minibus hattı plajın kenarından geçmektedir. Otel ve pansiyon seçeneklerinin en yoğun olduğu bölge Kumcağız sahilidir. Kumsalın her iki yanı kayalık bölgedir ve gezilecek, keşfedilecek yerlerdir. Ayrıca deniz ile birleşen Doğanlar deresinde balık avlama imkanınız mevcuttur.kefken-kumcagiz

Sarıburun: Kumcağız plajın karşısında yer alan bu sarı kayalar gezilecek yerlerdendir.

Kapri: Merkeze 10 dakika yürüyüş yolu ile ulaşılan bu doğal havuz, yüzme bilen kişilerin tercih ettiği tertemiz bir denizle sizi konuk etmektedir.

Kadınlar Plajı: Bayanların tercih ettiği Kapri’ye yakın iki kayalık alan arasındaki mini bir kumsaldır.

Martı Kaya: Kapri koyundan ve kadınlar plajından sonraki dik kayalık alandır. Derin bir deniz ile kayalardan atlamayı ve aksiyonu seven gençlerin uğrak yeridir.

Kovanağzı Plajı: Kefken merkeze 1 km mesafede oldukça korunaklı, çocukların rahatlıkla denize girebileceği bir plajdır. Yeme içme konusunda sahilin arka tarafında mekanlar mevcuttur. Konaklama imkanı ise biraz daha kısıtlıdır. Kovanağzında askeri kamp mevcutur. Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanları ve yakınları bu kampta tatil yapabilmektedir.kovanağzı

Pembe Kayalar: Kefken’e gelenlerin görmeden dönmediği tarihi ve turistik doğa harikasıdır. Renkler, tarihi kesitler ve deniz daha başka ne istenir ki. Fotoğraf makineniz yanınızda olsun, harika fotoğraflar yakalayacaksınız.

Yeşilkoy: Pembe Kayalar ve Kovanağzı arasında kalan yolu üstünde bulunan sesiz ve sakin bir koydur. Adını denizi ve sırtını yasladığı yeşil ormanlardan alır.

Cebeci Plajı: Yörenin şimdilik mavi bayraklı tek plajıdır. 5 kilometreden daha fazla bir kumsala sahiptir. Tüm turistik olanaklar mevcuttur. Akşam gezilecek ve eyleneilecek bir sahildir. Plajda yaz boyu çeşitli aktiviteler mevcutur.

cebeci-kefken adası

Kefken Adası: Tarihi, Cenevizli denizcilerden bu güne gelen, Karadeniz’de üstünde insan yaşayan tek adasıdır. Ada 45 dönüm büyüklüğündedir. Halk tarafından Fenerci Osman lakabı ile bilinen kişiye ait olan bir ev adada yer almaktadır. Fenerci Osman’ın oğlu balıkçı Mustafa, hanımı ve çocukları hala bu adadaki evlerinde yaşamaktadırlar.

Kerpe: Yörenin gezilebilecek en turistik yerlerinden biridir. Meşhur Kerpe Kayalıkları ve sakin bir denize sahiptir. Akşam gezilecek ve eylenilecek güzel mekanları mevcuttur.

kerpe1

Tuzağzı: Kefken’e 8 km kuzeyde bulunan büyük bir sahil ve sahilin yamaçlarında yerleşkelerin olduğu sakin bir yerdir. Gezilecek uzun bir plaj ve ormanlık alana sahiptir.

Babalı: Babalı mevkii Kefken merkeze 1O km uzaklıkta uçsuz bucaksız bir sahille sahip en sakin turistik alandır. Bu sahil Sakarya sınırına dek devam eder ve uzunluğu 30 kilometredir.

Miço Koyu: Kumcağız ve Kerpe arasında kalan orman içi yollardan yada deniz yolu ile ulaşıp gezilecek yerler arasında en özel yerlerden biridir. Snorkeling yapabilir balık tutabilirsiniz.

kefken

Omarağzı: Kerpe-Sarısu yolunda orman içi çadır kamp imkanı olan daha çok ailelerin tercih ettiği yelerdendir.

Sarısu: Kefken’in batısında yer alan namazgah deresi ve sarısu deresinin birleşerek denize döküldüğü bir plajdır. Yerleşim çok az ve tesisleşme kısıtlıdır.

Babatepesi ve Akçakoca Anıt Mezarı: Kandıra-Kefken yolunda yer alan Babatepesi bölgeyi 360 derece görmenizi sağlayacaktır. Ayrıca Akçakoca Bey anıt mezarı burdadır.

pembe kayalar

İster haftasonu bir gezi yada yaz tatili için bir plan yapmayı düşünürseniz Kefken ve civarında gezilecek birçok yer vardır. Her plajda deniz tertemiz ve doğa tüm yeşilliği ile sizleri beklemektedir. Bu yıl bir değişiklik yapıp Kefken’i keşfedin…

kefken harita

kefken harita

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Atalar

 

 

 

 

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec