Kefken denize girmek dışında neler yapabilirsiniz? Ziyaretçilerinin bir çoğu deniz, kum , güneş için Kefken’i ziyaret etselerde aslında yapılacak başka aktivitelerde mevcut.

Pembe Kayalar akla gelen ilk yer. Günbatımının bu kadar güzel izlenebileceği başka bir yer yok. Pembe kayalar üstüne serilmiş yeşil yosunların güneş ışıkları ile oluşturduğu kontrast görülmeye değer. El emeği ile kesilmiş taşların yanı sıra dalga ve rüzgarların şekillendirdiği bu coğrafya içeçeğinizi yudumlayıp günbatımının doyumsuz güzelliğini izleyebilirsiniz. Ayrıca burada balık tutmak, tüplü dalış yapmak ve fotoğraf çekmek en çok tercih edilen aktivitedir.

Yürüyüş yapmayı sevenler için üç rota ilginizi çekecektir.

cebeci yürüyüş parkuru

1. Cebeci-Uzunkum: Cebeci sahilinin ada kısmından başlayan orman yolunu takip ederek çam ormanlarının içinden dağ böğürtleni toplayarak Uzunkum plajına ulaşabilir, plaj yaklaşık 3-4 km devam etmekte. Plajın üst bölümünde bulunan kumul tepeleri film setlerini aratmayacak türden. Ayrıca plaj sonunda bu yıl çekimi yapılacak Kervan filmi setini ziyaret edebilirsiniz. Plaj çok sakin ve deniz inanılmaz temiz. Dalgalı havalarda oldukça tehlikeli.

2. Sarıburun –Miço Koyu: Kumcağız –Kerpe yolunun ilk kilometrelerinden devam ederken saga giren orman yolu size Sarıburuna götürecektir. Sarıburun’u Kumcağız plajından baktığınızda sol tarafta göreceksiniz. Yürürken sol yanınız çam, sağ yanınız yöresel karışık ağaçlardan oluşmakta. Sarıburunda Kurtuluş Savaşı’ndan kalma askeri mevziyi görmeniz mümkün. Sarıburunu keşfetmek biraz maceracı yapınıza göre kolay-zor denklemine uygundur. Bu parkurda yol denize paralel devam ederek Miço koyuna çıkar. Yol boyu Haziran ayında ıhlamur, Ekim sonu kocayemiş ve töngel meyvesi toplayabilirsiniz. Bu parkura Kerpe jandarma karakolu ve Kerpe yarlarından başlayarakda ulaşabilirsiniz.


3. Sarısu Babatepesi Yürüyüş Parkuru: Kerpe –Sarısu yolunda başlayan (sol tarafta yürüyüş yolu tabelası mevcut ) Babatepesi’ne kadar devam eden orman, patika ve tarlalardan giden bir yol. Birçok tur bu yolu günübirlik yürüyüş yolu olarak müşteilerine sunuyor. İster tepeden sahile isterseniz sahilden tepeye yürüyebilirsiniz. Çok çeşitli ağaç ve bitki örtüsüne raslamak mümkün, fotoğraf çekmek için ideal bir parkur.

Dalga sörfü ve dalga rüzgar sörfü yapmak mümkün. Dalga sörfü için Kerpe’de bir okul mevcut. Sarısu ve Uzunkum bu tip sporlar için idealdir.

Olta meraklıları için liman ve çevresinde deniz kefali, Kerpe, Dikili ve Babalı kayalıklarında eşkina Nisan ve Kasım ayları arasında av vermektedir. Pembe Kayalar’da Mayıs-Haziran ayında istavrit ve eşkin avlamak mümkündür. Zıpkınla balıkavlayanlar ise yine kefal ve eşkina türlerini avlayabilirler. Sarısu ve Kumcağız deresinde ise sazan ve kefal avlamak mümkündür.

Ağaç altı piknik yapmak isteyenler ise Yeşilkoy, Kerpe Ömerağzı gibi alanlarda ailecek gün geçirebilirler.

Dalış meraklıları için Pembe Kayalar, Kefken Adası ,Eski Kerpe, Kerpe Kayalıkları ideal deniz altı coğrafyasına sahiptir. Geçen yıla dek Kerpe’de bulunan dalış okulu kapanmıştır. Bireysel dalışlar için sayılan yerler idealdir.

Kekfen için kara avcılığı ayrı bir alternatiftir. Kış aylarında yapılabilecek en ideal sporların başında gelir. Bölgede bıldırcın, çulluk, karatavuk, tavşan ve domuz avı yapılmaktadır.

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec