04
Tem-2015

KEFKEN’DE BALIK AVI

Tatilde Kefken’de balık avı yapmak harika bir seçimdir. Tatil planınızı yaparken gideceğiniz yerde yapacağınız aktiviteler tatil mekanı seçiminde önemlidir. Bazen deniz, kum, güneş üçlüsü iyi bir tatil için yeterli olmayabilir. Bu yazı olta balıkçıları için Kefken’de balık avı için rehber olacaktır.

Tatil valizinizi hazırladınız tabi tüm balıkçılık malzemerlerinizde. Kamışlar, makineler, misinalar, sahte ve yapay yemler, iğneler, kurşunlar, mantar ve stoperler… Herşey hazır sadece doğru yemi ve zamanı belirleyip balık tutmak kalıyor. O zaman haydi balığa. Balık avı zamanı…

Kefken ve yöresinde avlayabileceğiniz balıklar nelerdir? Kefken’de Balık Avı Nerelerde Yapılır ? Hangi tekniklerle avlanabilir? Hangi aylarda neler oltamızı ziyaret eder ? İşte Kefken’de balık avı rehberi…

Kefken’de Tutulabilecek Türler, Teknikler, Avlaklar

PALAMUT: Ağustos –Kasım ayları arasında olta ile av vermektedir. Surf kamışlarla düzülecek palamut çaparisi ilea vı mümkündür. Ayrıca sahte balıklarla at-çek disiplini ile avlanmanız olasıdır. Denizin hareketli olduğu zamanlarda daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Özellikle burun başlarındaki avlaklara bakmanız gerekir. Pembe Kayalar, Kerpe Burnu, Eski Kerpe Burnu, Dikili Harmankaya güzel balık avı yapabileceğiniz bölgelerdir.

LÜFER VE KOFANA: Ağustos ayında bir miktar av vermekle birlikte en yoğun av zamanı Ekim ve Kasım ayının ilk 15 günüdür. Kayalık sığlıklarda ve kayalıkalrın kumsallarla birleştiği dalga kırımlarında rapala ve kaşıkla av vermektedir. Ayrıca mantarlı dip takımlarıyla istavrit ve zargana yem kullanarak bu türleri avlamak mümkündür. Özellikle Babalı,Diliki kıyıları, Pembe Kaylar ve Kefken Adası avlak olarak tercih edilirse sonuçlar alabilirisniz.

KALKAN: Tüm yıl dip takımları ile av verse de en iyi zaman Şubat, Mart ve Nisan aylarıdır. Kefken ve civarındaki tüm sahillerde balık avı yapabilirsiniz.

İSTAVRİT: Mayıs ve Haziran aylarında av veren istavrit Pembe Kayalar, Kefken Limanı, Kerpe Kayalıkları ve Harmankaya’da klasik istavrit çaparisi ile av vermektedir.

BARBUN VE TEKİR: Kayalık bölgelerin kumsalla birleştiği tüm yerlerde tekir ve barbun yakalamanız olasıdır. Lakin bunun için kaya kurdu bulmanız gerekmektedir. Mayıs ve Eylül-Ekim ayları en iyi dönemidir.

EŞKİNA: Canlı teke veya boru kurdu temin ettiğiniz sürece en rahat avcılığını yapabileceğiniz türdür. Mayıs –Kasım ayları arasında özellikle gece avcılığı yapılırsa güzel avlar yapabilirsiniz. Pembe Kayalar, Kerpe Burnu, Eski Kerpe Burnu, Dikili Harmankaya gibi kayalık yerlerde avcılığı yapılmaktadır.

LEVREK: Bölgede nadir olarak avlanan bir türdür. Çok uğraş az balık mantığı ile avcılığı pek yapılmamaktadır. Nisan ayında göç balığı esnasında nadiren karadan av vermektedir.

KIRLANGIÇ: Nisan –Kasım ayları arasında av vermektedir. Nadir türlerden biridir. İstavrit fleto yem yaparak klasik dip takımları ile kum ve kaya birleşmlerinde şansınızı deneyebilirsiniz.

KEFAL: Haziran –Kasım arasında av veren bir türdür. Liman içlerinde ve sahillerde kurt, balık eti ve ekmek ile avcılığı yapılmaktadır. Kumcağız ve Sarısu derelerinde de yaz boyu iyi av vermektedir.

SAZAN: Kumcağız ve Sarısu derelerinde Mayıs-Ekim arasında av verdiği bilinmektedir.
KARAGÖZ: Yörede ne nadir oltaya takılan balıktır. Boru kurdu ile alınmış raporlar çok nadirdir.

DİL BALIĞI VE PİSİ BALIĞI: Kalkan avı için yapılan avcılı ile aynıdır.

MEZGİT: Mayıs-Ekim aylarında av veren mezgit Pembe Kayalar, Kefken Limanı, Kerpe Kayalıkları ve Harmankaya’da tavuk eti ve midye içi ile av vermektedir.

İZMARİT: Mayıs-Ekim aylarında midye içi kullanılarak tüm kayalık bölgelerde izmarit yakalama şansını deneyebilirsiniz. Öğle saatleri iyi av zamanlarıdır.


Tüm bu türlerin yanı sıra iskorpit, kayabalığı, lapin, gümüşbalığı, köpekbalığı, vatoz, irina( vatoz türü ), rus kefali , tirsi, yılanbalığı, mersin balığı, torik, minekop gibi türlerin oltanızı ziyaret etme ihtimali vardır. Tecrübe ve av disiplininiz sayılan tüm türleri avlama olanağı sunmaktadır. Kefken suları bereketlidir. Özellikle mevsimsel akım zamanları çok ciddi ve keyifli balık avı yapabilmenizi sağlar.

Lütfen yasal boy ve prosedürlere uygun balık avı yapalım. Balık avlarken gece dalışı ile zıpkın avı yapanları 158 numarasını tuşlayarak şikayet ediniz.

Rasgele…

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec