Kefken ve Kerpe’de Balayı !

Güzel bir düğün yaptıktan sonra dinlenmek için en güzel şey iyi bir balayı yapmaktır. Düğün öncesi hazırlıklar, onca davetli ağırlama ve düğün merasimin tatlı yorgunluğu iyi bir tatil seçimi ile ancak atlatılabilir. Tüm bu süreçler oldukça yorucuyken birde maddi olarak külfetlidir. Düğün sonrası balayı tercihinde seyahat şekli, konaklama ve yeme-içme en önemli konuların başında gelir.

Özellikle İstanbul, Sakarya, Kocaeli, Bursa ve Ankara illerinden birinde yaşıyorsanız Kefken ve Kerpe bölgesi ideal bir seçim olacaktır. ( Sabiha Gökçen Hava limanı çıkışlı bölgeye ulaşım 1.5 saattir.) Ulaşımın kısa zamanda, kolay ve maliyetsiz oluşu ilk neden olabilir. Düşünün düğün sonrası 1-3 saat içersinde ayaklarınızı denize sokabiliyorsunuz. Puket, Zanzibar, Bali gibi popüler uzakdoğu tatil yerlerine gitmek isterseniz ayaklarınızı 24-36 saat içinde ancak suya sokabilirsiniz. Akdeniz ve Ege için bu sure 8-12 saat.

Balayı Konaklaması

Konaklama seçenekleri için Kerpe ve Kefken bölgesi oldukça çeşitli fiyat aralığında ve yeterli kalitede otel, pansiyon ve kiralık seçenekleri sunmaktadır. Oda fiyat aralıkları 100-300 TL arasındadır. İsterseniz daha özel fiyatlarda bulabilirisiniz.

Yeme-içme konusunda Kefken ve Kerpe Karadenizin en taze balıklarını, Kandıra bölgesinin en taze sebze ve meyvelerini, meşhur manda yoğurdu ve kaymağını, hindisini tadma imkanı sunmaktadır. Yörede yer alan restoranlar oldukça kaliteli servisler yapmaktadır. Gittiğinizde kalkan balığı tava, lüfer ızgara ve barbun buğulama tercihini şefinizden isteyiniz.

Yörede nerde konaklarsanız konaklayın bir çok görüp gezilecek ve denize girilecek yer mevcuttur. Başlıca Pembe Kayalar, Kefken Adası , Kerpe Kayalıkları, Miço Koyu, Yeşil Koy, Kapri, Sarısu, Kumcağız sahili, Cebeci sahili, Kovanağzı Askeri Kamp Alanı, Tuzağzı ve Babalı-Dikili sahillerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Babatepesi Akçakoca Anıtı’nıda görmeden dönmeyiniz.

Düğün öncesi en keyifli araştırmalardan biri olan balayı seçimi iyi bir düğün sonrasında harika anılar biriktirebileceğiniz. Bol fotoğraflar çekileceğiniz ve hiç unutamayacağınız bir zaman dilimi olacaktır. Tercihinizi bu Kerpe ve Kefken bölgesi için yaparsanız www.kefken.com ve www.kerpe.com sitelerinden tüm bölgenin ayrıntılı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Son olarak balayı çiftlerine birkaç romantik öneri…

Mutlaka Yapınız….

Pembe Kayalarda romantik bir günbatımı
Kerpe sahilinde gece kumsal yürüyüşü
Cebeci sahilinde sabah sporu
Tuzağzı, Dikili ve Babalıda gece yıldızlar altında keyifli bir seyir
Kapri Koyunda sabah erken havuz keyfi gibi bir deniz
Lüfer, palamut, kalkan ve tekir balıklarından tıkabasa yemek
Civarda sabah kalvaltısı sunan yerlerde köy kahvaltısı

Mutlu ve mesud bir ömür geçirmeniz dileğiyle….

Yazı ve fotoğraf: İsmail Atalar

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec