Kefken palamut sezonunu festival havasında açıyor !

kefken-palamutpembe nolstaji

1 Eylül balık avı yasağının bitmesine günler kala Kefken Su Ürünleri Kooperatifi yeni sezon öncesi festival tadında bir açılış yapmaya hazırlanıyor. 31 Ağustos Çarşamba günü saat 17:00 da Kefken Limanı’nda il ve ilçe protokolünün de davetli olacağı bu etkinlikte balık ızgara ikramıyla yeni sezona bismillah denilecek. Uzun yılalardır bu tip etkinliklere hasret olan Kefken bir balıkçı kasabası olduğunu böylelikle hatırlamış ve hatırlatmış olacak.

2016 yılında Kefken Su Ürünleri Kooparatifi üyelerinin oy çoğunluğu ile göreve gelen Ahmet Ispartalıoğlu ve yönetimi ile planı yapılan etkinlik tüm Kefken ve civar balıkçıları için birlik ve beraberlik mesajıda içerecek.

trolkefken.com

Marmara Bölgesi’nin en lezzetli balıklarının en çok avlandığı Kefken Limanında palamut avcılığının ayrı bir yeri vardır.İstanbul balık tezgahlarında Kefken palamutu diye bir tabir vardır. Kefken balıkçılık konusunda oldukça meşhurdur. Eylül’de başalayıp Kasım ortalarına kadar yoğun palamut avcılığı yapılan Kefken’de yerel halkın geçim kaynağı hala balıkçılıkla devam etmektedir. Turizm sektörünün birincil besin kaynağı durumunda olan balık Kefken turizmi için oldukça önemlidir. Kefken, Kerpe ve Cebeci restoran ve balık lokanta işletmecilerinin sık ziyaret ettiği limandan en taze balıklar menüleri süslemektedir.

Palamut Festivali Çok Önemli

Yıllardır Kefken için düşünüp dile getirdiğimiz Palamut festivali fikrinin ön çalışması niteliğinde olan bu balıkçılık sezonu açılış etkinliği Kefken turizmi için oldukça önemlidir. Büyük kitlelere hitap eden bir konser, yarışmalar, sanatsal etkinlikler ve konuşmacılar ile adından söz ettirecek bir Palamut Festivali Kefken için hem iyi bir tanıtım hem de iyi bir turizm faaliyeti olacaktır. Bu konuda yerel yöneticilere büyük bir görev düşmektedir.

2016 yılında değişen yeni Kefken Su Ürünleri Kooperatifi çalışmalarınada oldukça hızlı başladı. Yıllardır büyük bir sorun olan amatör balıkçıların bağlama sorununa çözüm olarak iskele yapımına başlandı. Deniz ve balık için Kefken’e gelen birçok kişi teknelerini rahatça limana bağlayabilecek. Böylece Kefken Limanı sosyal bir ortam olmaya devam edebilecek.

Kefken Su Ürünleri Kooperatifi’nin düzenlemiş olduğu sezon açılış töreni tüm halka açık olacak. Palamut balığı ızgarası ikramı olacak bu sezon açılış programında birçok birokrat olması bekleniyor. Büyük reyislerin balık hikayelerini dinlemek ve balıkçılıkla ilgili bilgi edinmek istiyorsanız 31 Ağustos saat 17:00 Kefken Liman’ına davetlsiiniz.

yazı ve fotoğraf: ismail atalar

 

 

 

 

 

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec