06
Oca-2016

kefkenliman

Kar yağarken Kefken bir başka güzel oluyor. Yeni yılın ilk günlerinde sahillere yağan kar kartpostallık manzaralar oluşturdu. Yeni yıla yörede girenler manzaranın tadını çıkardı.

Kış mevsimlerinde bir iki defa kar yağan Kefken’e senenin ilk karı yılbaşı gecesi yağdı. Yeni yıl planlarını Kefken ve civarında yapanlar çok güzel manzara fotoğraflarına şahit oldular. Her yıl yoğun kar yağışı almayan Kefken, birkaç yıl arayla ciddi miktarda kar yağışı almaktadır. Kış mevsimi genel olarak yağmur ile geçen sahillerimiz sıcaklıkların çok ciddi düştüğü yıllar karla kaplanmaktadır. Kar yağışının yeni yıl ve üçbuçuk günlük tatile denk gelmesi ile tatil için Kefken’ni tercih edenler süpriz sahnelerle karşılaştılar. Karla kaplanan sahiller, sokak araları, yollar ve ormanlar çekilen fotoğrafların ana unsurları oldular. Yürüyüş yapanlar, kar topu oynayanlar, kardanadam inşaa edenler ve sıcak kahvelerini alıp manzaranın keyfini çıkaranlar Kefken’de iyi vakit geçirdiler.

kefkenmerkez

Yöre insanı için ayrı bir önemi olan kar yağışı ise köylerimizde şenlik havasında karşılandı. Çocuklar tatilin keyfini doyasıya yaşadı. Büyükler dahi kartopu oynadı, kızak yapıp karın keyfini çıkardı. Balıkçılar soğuk havaya rağmen avlanmaya devam etti. Lezzeti dillere destan kalkan, tekir ve mezgit balıkları Kefken ve Kerpe restoranlarında müşterilerine sundu. Sahillerde hizmet veren kafetaryalar ise konuklarını sıcak çay ve kahveler ile karşıladılar. Kar ve yürüyüş keyfini yaşayanlar dönüş yolunda ise mevsimlik sebzede Marmara Bölgesi’in en taze ürünlerini sunan Kandıra pazarı ürünlerinden satınaldılar. Kar yağışı boyunca yollar trafiğe sürekli açık kaldı. Trafiğin aksamaması ise günübirlik turizm için bir hareketlilik gözlendi.

kar1

erim tepesi kar manzarası -kefken

doğanlar köprü kar

Yaz mevsimi ile sayısı 10 binleri bulan güneş, deniz ve kum üçlüsününden vazgeçemeyen insanlar artık kış mevsiminde farklı iklimler keşfetmeye başladılar. Geçmiş yıllara göre yöre özellikle haftasonları daha çok ziyaretçi alma başladı. Konaklama imkanlarının kış mevsimi giderek artması ise konaklamalı haftasonu turizmi oluşturmaya başladı. Kar yağışı ise bu yıl güzel vakit geçirmek için süpriz bir konuk oldu.

doğanlar köprü 2

dere

kar yağışı 2016 cebeci

cebeci mavi bayraklı sahilde kar

Dört mevsim ayrı güzellikler sunan, ayrız lezzetler vaadeden Kefken özellikle İstanbul’a yakın yaşanası yerlerin başında gelmektedir. Her geçen yıl herşeyiyle değerini artıran yöre siz değerli konukları için kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Gelin, bu güzellikleri birlikte yaşayalım.

Kim bilir birgün sizde Pembe Kayalar’da kardanadam yaparsınız …

0

 Düşkünlük / 2 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:
  1. sevket coruh /

    Çok basarılı yazı tebrikler…

    • admin /

      teşekkürler, geç cevap için özür dileriz

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec