Sonbahar rüzgarlarının esmeye başladığı Kefken Eylül’de bir harikadır. Kalabalık yaz aylarının ardından deniz aksine daha sıcak ve daha berraktır. Poyraz rüzgarlarının hakimiyeti devralmasıyla plajlardaki sakin sular sizlere kucak açar, balıkçı tekneleri palamut ve lüfer peşinde martılarla birlikte arkadaş olurlar. Güneş daha kızıl batar Eylül’de.

Yazın sonbahara kavuştuğu Eylül ayında Kefken başka bir örtüye bürünür. Balık mevsiminin başlaması limana ayrı bir hareket katar. Onlarca gırgır teknesi deniz üstünde güzel motifler oluşturur Eylül balık sezonunda. Gökyüzü daha mavi, dalgalar daha sakin, güneş daha az yakıcı ve deniz daha sıcaktır. Plajlardaki sakinlik gözle görülür olsa da haftasonu için turizm kaldığı yerden devam eder. Lezetli balıkların sofraları süslediği bu ayda balık tutkunları Kefken Limanı’dan çıkan balıkların tadını iyi bildikleri için Kefken vazgeçilmez adreslerden biri olur. Palamut, lüfer, barbun gibi balıklar mevsimin en çok av veren ve lezzetli balıklarıdır.

Eylül ayı için bir plan yaparsanız mutlaka bunları yapmalısınız.

*Leziz palamut, lüfer ve barbun balığının tadına varın.
*Sıcak havalarda yapamadığınız yürüyüş parkurlarında yürüyün.
*Balık tutumak için Pembe Kayalar’ds olta atın.
*Kefken yolu üstünde közde ve haşlama mısır yiyin.
*Kefken Limanına sabah erkenden gidip taze balıklardan alın.
*Gece mehtabında kuzeyde yerini almış büyük ayı takım yıldızını izleyin.
*Av meraklıları için kuzey sahillerinde bıldırcın avlayın.
*Kandıra karpuzunun tadına bakın.
*Yol üstü köy pazarlarından bal, bahçe sebzesi , kestane, kuşburnu, ıhlamur temin edin.

Sonbaharın ilk günleri Kefken ve civarı doğal fırsatlarla doludur. Tüm yaz çiçekten çiçeğe gezen arıların bal verme zamanıdır. Bölgede bildik çiçeklere ek olarak kestane, ıhlamur yoğunluğu farklı bal seçenekleri sunar. Kestane balı şifa, ıhlamur reyha ve çicek balı çaylara şeker niyetine konur. Ayrıca kestane mevsimi civar ormanlardan topalan kestane, ıhlamur çiçeği, kuşburnu, muşmula gibi meyveler çok lezzetlidir. Kuzey ülkelerinden gelen bıldırcınlar karadenizi aşarak bölgeye akın ederler. Birçok av meraklısı bu mevsimde Kefken’in yoluna düşer. Kış için hazılıklar devam ettiğinden yol üstü köy pazarlarında tarhana, yoğurt, peynir, yumurta, turşu, toz biber, kahvaltılık konserveler doğallığı ile ilgi çeker. Ayrıca son yıllarda Kandıra civarında Ağustos ayına özel çıkan karpuz doğal renk ve tadıyla gerçek karpuz lezzetini sizlere sunar. Şehir yaşamında çok zor ulaşılan bu doğal ürünler Kefken ziyaretçileri için güzel bir alternetif ve şehre dönüşte alınabilecek hediye mahiyetindedir.

Havası, deniz suyu sıcaklığı ve doğal nimetleri ile Kefken Eylül ayında başka bir Kefken oluyor ve misafirlerine cömert davranıyor. Eylül gezi programına Kefken’ni dahil edin ve ipek gibi kumsallara uzanıp denizin tadını çıkartın!

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec