Kefken ve civar sahil şeridi boyunca yazlık yapmak için arsa satışlarında büyük hareketlilik var. Yaz sezonu bitmesine rağmen emlak ofislerinin otoparkları araç dolu. Hafta sonu yoğunluk gözle görülür durumda.
cebeci1
1980’li yıllarda çadır yerleşkesi şeklinde başlayan turizm bugünlerde lüks villara yerini bırakmış durumda. Coğrafyasının büyük bölümü ormanlar ve sahillerden oluşan Kefken’de imara açık arazilerin az oluşu ve yeni imar beklentileri arsa yatırımlarına ilgiyi artırmakta. 1990 ve sonraki yıllarda satışı yapılan arsların iki üç el değiştirdiği bölgede fiyatlardaki artış ise yatırımcı beklentilerini gözler önüne sermekte. Mevcut imarlı arazilere 2B yasası ile yeni tapulu arzilerin katılması ve bu arazilere bekenen imar yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Turizm bölgesi konumunda bulunan Kefken, Kerpe ve Cebeci için 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi il meclisi toplantılarında görüşülmeye devam ediyor.

Peki insanları Kefken ve civarında arsa yatırımı yapmaya yönelten şey nelerdir? Kısa başlıklarla açıklayabiliriz.

• 2B yasası ile imara açık olmayan arsaların tapulandırılması.
• 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi il meclisi toplantılarında görüşülmeye başlanması.
• Sahil düzenleme ve altyapı çalışmalarının hız kazanması.
• Mavi Bayraklı plaj ile bölgenin yerel ve ulusal medyada ciddi manada haberlerin yapılması ve sosyal medya paylaşımları ile tanıtım faaliyetlerinin çoğalması ve insanların bölgeye ilgisinin artması.
• İzmit-Kandıra duble yol projesinin ulaşımı kolaylaştıracağının düşünülmesi.
• İstanbulda yapılan 3’ncü boğaz köprüsü projesi ve Karadeniz sahil yolu projelerinin bağlanma beklentisi. Bu proje söylenti ötesine geçerse İstanbul-Kefken 90 km olacak.
• Yaz turizminin bölgeye getirdiği ekonomik hareketlilik. Sahil mekanlarında yapılan ticari faaliyetlerin çeşitlenmesi.
• Otel ve pansiyonculuk yatırımlarının artması.
• Ülke gündeminde yeralan organik tarım ve hayvancılık faaliyetlerine bölgedeki arsa ve tarlaların uygun olması.
• Her yıl yapılan su anlizlerinde tüm sahillerde deniz suyunun temizlik kritelerini aşması.
• Yeni yapılacak liman projesi.
• İklim ve bitki örtüsünün bozulmaması.

Tüm mevcut doğal güzelliklerin yanı sıra yapılacak yatırımların Kefken ve civarı için çok ciddi değer taşıması yatırımcıların bölgede özellikle arsa ve tarla yatırımlarına yönelmesini sağlamakta. Özellikle yol çalışmaları ile ulaşımın daha hızlı sağlanacak olması büyükşehirde yaşayan insanların sık sık Kefken’e gelmesini sağlayacak. İstanbul merkezine Pendik ve Beylikdüzü gibi ilçelerden 1,5 saatte ulaşıldığı düşünüldüğünde Kefken 3 ncü köprü projesi ile İstanbula bir saatlik bir mesafede olacak. Bu kolaylık ise insanlara günübirlik işlerine gidip gelme imkanı sağlayacak. Yapılacak yeni liman ile Kefken deniz ulaşımı ile başka bir boyut daha kazanacak. Yaz mevsiminde İstanbul-Kefken seferleri yapılabilirse turizm potansiyeli bir kat daha artacak. Bölgeye gelen insanların konaklama ve yeme içme ihtiyacları ise bölgeye turizm yatırımı olarak geri dönecek. Doğalgaz hattının bölgeye gelmesi ise birçok insanın Kefken’in tüm güzelliklerini yaz kış yaşamasını sağlayacak.

İşte tüm bu kamuoyu beklentileri mevcut yatırımcıların bölgeye toprak sahibi olması için haklı nedenler sunmakta. Gelecek Kefken için ciddi fırsatları beraberinde getireceğe benziyor. Doğası bozulmadan, altyapı ve üstyapı çalışmaları tamamen bitmiş bir Kefken bölgede turizm denildiğinde akla ilk gelecek yer olacaktır.

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec