Kefken Adası

Kefken Adası Karadeniz’in üzerinde insan yaşadığı tek adadır.

Kefken Adası !

Yolunuz Kefken’e düştüğünde gezip görecek yerler keşfetmek ve iyi vakit geçirmek istersiniz. İster tatil, ister günlük gezi rotanızda görmeniz gereken bir yer daha var; Kefken Adası. Tarih ve doğanın iç içe girdiği bu eşşiz ada tüm güzelliği ile gizemini hala korumaya devam etmektedir.

 

Tarihi yazılı kaynaklara göre Helenistik döneme kadar uzanan bu ada aynı zamanda sit alanıdır. Surlar ve antik su kuyularının olduğu adada Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır. Ada etrafını dolaştığınızda bu tarihi motifleri görmeniz mümkündür. Adaya ulaşım Cebeci’den bulabileceğiniz bir tekne ile olabilmektedir.

 

Karadeniz de üzerinde insanın yaşadığı tek ada Kefken Adası’dır. Yıllar önce 10 kadar evin bulunduğu adada şuan tek bir aile yaşamaktadır. Ada fenercilerinden Osman Bey’in oğlu Mustafa hala balıkçılık yaparak babadan kalma evinde yaşamaktadır. Adanın yeşil doğası içinde sesiz ve sakin bir hayat süren bu aile adada tutunabilen son ailedir. Elektiriğin olmadığı suyu sarnıç yöntemi ile teğmin eden son aile adanın en renkli motifidir.

 

Ada Kefken Adası olarak bilinsede Mavi Bayraklı Cebeci plajının tam karşısında yer almaktadır. Yazları binlerce insanın uğrak yeri olan Cebeci plajında ada manzarası eşiliğinde denize girebilir, akşam üstü bir balıkçıdan rica ederek ada etrafında bir tur yapama şansı yakalayabilirsiniz.

 

Ada karşısında yer alan haritaya göre Pazarbaşı Burnu olarak bilinen tepeden ada manzarası harikadır. Cebeciden yürüyüş yapabileceğiniz bu rota, çadır kamp kurmak için de en güzel yerlerden biridir. Bunun için biraz yürümeyi göze alırsanız iyi bir kamp adresine kavuşmuş olacaksınız.

 

Birinci derece sit alanı olan ada tarihi özelliklerini korumaktadır. Ada üzerine çıkmak yasal olarak yasaktır. Fakat tekne ile mini kumsalına demir atıp denize girmek mümkündür. Maliye Bakanlığına ait 52 dönümlük adada yalnızca Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğünün deniz kontrol merkezi bulunmaktadır. Kefken Adası’nın güneye bakan tarafında büyükçe bir liman yer almaktadır. Cebeci’den Kefken Adası’na tekne ile 5-10 dakikada gidilebilmektedir.

 

Ada amatör sualtı avcılarının ve olta balıkçılarının uğrak yerlerinden biridir. İklim ve mevsime göre Kefken Adası bölgenin en bereketli balık avı yapılabilen yerlerinin başında gelmektedir.

ada mendirek

Kefken Adası

kefken adası gün batımı