06
Haz-2018

İstavrit tutmak isteyenler Pembe Kayalara akın ediyor

İstavrit tutmak isteyenler Pembe Kayalara akın ediyor

Takvimler Mayıs ve Haziran’ı gösterdiğinde Pembe Kayalar’da istavrit avı başlar. Oltasını kapan her akşam Pembe Kayaların yolunu tutar. Bu mevsimde kıyılara gelen balıklar istavrit çaparisi ile balık tutama keyfini zirveye çıkarır. Gün batımı manzarası paha biçilmez olan doğa harikasına balıkçıların eklenmesi ile farklı bir fotoğraf ortaya çıkar.

 İSTAVRİT TUTMAYA HAZIR MISINIZ?

Foto: Cevdet Taşdemir

Pembe Kayalarda istavrit avlamak uzun yılladır süregelen bir eylencedir. Tüm aile bireylerinin bir arada olabildiği balık avında güneşin denizde kayboluşunu izlemek paha biçilmezdir. Mayıs ayının ortalarında başlayan istavrit akını Haziran ortalarına dek sürer. Balık avı daha çok akşam saatlerinde verimli olur. Sabah saatlerinde balık oltalara takılsa da akşam saatleri kadar bol balık yakalamak pek mümkün değildir.

Havanın sıcak ve açık olduğu günlerde gün batımı saatleri balık avında oldukça önemlidir. Rüzgar ve dalgaların olduğu kapalı havalarda ise gün batımına iki üç saat öncesinde av yapmak mümkündür. Pembe Kayaların kıyı şeridi boyunca istavrit avlamak mümkün iken Kovanağzı koyuna yakın bölgelerde kıyı yapısından dolayı oltalar sürekli dibe takılmaktadır. Daha çok yeşil ve mavi simli çapariler bölgede etkili avcılık yapmaya yardımcı olmaktadır.

istavrit avı

Sadece kıyıdan değil teknelerden de onlarca insan istavrit yakalamak için Pembe Kayalar kıyılarına gelmektedir. Tekne avcılığı ile bol balık tutmak daha mümkündür. Balık avına ilgi her geçen gün bölgede artarken Kefken’de balık avı turu yapan bir tekne bulunmamaktadır. Kısa sürede bu tip aktiviteler için turistik izin alınmalı ve balık turu Kefken ve civarında yapılmalıdır.

Pembe Kayaların yanı sıra Kerpe Kayalıkları ve Harman Kaya ( Babalı ) civarında aynı mevsimde istavrit avcılığı yapılabilmektedir. Kefken Adası ise bölgenin en iyi istavrit akımlarının yaşandığı yerdir.

Pembe Kayalara ailecek balık avlamaya gitmelisiniz. Çocuklar için öğretici bir spor olmakta birlikte bol balıkçı sohbeti dinlemek ve sosyalleşmek için iyi bir zaman sizleri bekliyor. Piknik sepetinize yiyecek ve içeceklerinizi alıp güzel bir gün batımı eşliğinde tavalıkları çıkarma vakti geldi de geçiyor.

Hadi o zaman Pembe Kayalara, Rasgele…

İsmail Atalar

İçerik yazarı ve Profesyonel Fotoğrafçı

Kullanılan fotoğraflar; Cevdet Taşdemir ( 2018 )

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec