24
Oca-2018

Denizi ve yeşili ile Kefken Türkiye’nin en güzel sahilleri arasındadır. Yaz aylarında panayır havasında geçen günler kışları oldukça sakin ve sesizdir. 2018 yılı da her yıl gibi sesiz ve kendi halinde başladı ve başladığı gibi de devam ediyor.

Turizmde eksiklerimiz var!

Yaz mevsimine yaklaştığımızda heyacanımızda artıyor, deniz bizi bekliyor, kumlar ısınacak ve sıhhat dağıtacak diyoruz. Lakin turizm programı olmayan bir Kefken çıkıyor karşımıza. Her yıl artan ziyaretçilerimize gerekli konforu sağladığımızı düşünmüyorum. Her geçen yıl daha güzel otel ve pansiyonlar kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Lakin tatile insanlar sadece yatmaya gelmiyor. Kaliteden oldukça noksan birkaç lokanta hariç konar göçer işletmeyle doluyor yazları buralar. Üç ay açık kalacak ve bir sonraki sezon kim bilir nerede olacak. Çok ciddi yeme-içme sorunuyla 2018 yılına girmekteyiz.

Çocukluğumuzda çadır kamplar dolardı sahillere. Şimdilerde onlardan neredeyse eser yok. Pansiyon ve otellerin alternatifi değildir çadır, bir yaşam şeklidir. Macera ruhu olan insanların Kefken’de kamp yapma hakları olduğu kanaatindeyim. Malum iki çadır kamp yerel yönetim tarafından kapatıldı. Hiçbir açıklama da 2018 yılı için yok. Kefken ve civarında çadır işletmesi yapmak isteyenlere orman arazisi kiralanmıyor, oysa ki Ege ve Akdeniz’de yüzlerce örneğini görebilirsiniz. Çadır sevdalıları için 2018 için iyi haber veremiyoruz maalesef.

Kumcağız sahili tüm sahillerin en güzeli. Batı rüzgarı Kerpe’de denize girmeyi imkansızlaştırır, Cebeci neredeyse tüm sert esen rüzgarlala dalgalardan nasibini alır. Kumcağız plajı sert kuzey rüzgarı olmadığı sürece ki yazları 3-4 gün eser yada esmez daima denize girebileceğiniz bir plaj. Ama tüm plajlara yapılan düzenlemeler burada yapılamadı. Deniz hala çok temiz. Lakin hizmet sektörü plaj ardında yok. Ne bir lokanta ne bir kafeterya. Her yıl başka bir işletmeci her yıl başka fiyatlar. Havlunuzu alıp süper bir deniz keyfi yapabilirsiniz 2018 de. Lakin hizmet konusunda bir gelişme olacak gibi görünmüyor. 

Kumcağız deresi, doğal yapısını kaybetmedi. Buna oldukça seviniyoruz. Lakin büyük bir potansiyeli var. Kışları yaşanan seller felaketlerinden etrafı koruyacak hem de yazları içinde sandallarla kürek çekilecek bir hale getirilebilir. Ağva örneği yanıbaşımızda. Etrafı bir yürüme yolu ve kafeler ile süslense diyoruz. Lakin bu konuda da 2018 de bir gelişme yok.

GÜZEL haberler de var !

İyi bir haber verelim. Kefken meydanda artık yorulduğunuzda oturabileceğiniz bir park var. Şimdilik ağaçları küçük ama gelecekte harika olacak. Üç dört yıl sonra sesimizi duyan ve parkı yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Aynı ilgiyi Kumcağız plajına da göstermelerini bekliyoruz.

2018 yazı için en büyük sorun yine çöp sorunu olacak! Medeni ülkelerdeki gibi temiz bir çevre için sanırım daha çok yazlar göreceğiz. Güzel bir Kefken neden bu kadar zor.

Kefken limanı içinde denize girmemeniz için tekrar uyarmak istiyorum. Liman şimdilik oldukça kirli. Lütfen buna dikkat ediniz.

Kapri koyu için alternatif yollar yapılıyor, liman manzaralı park yapımı devam ediyor. Belediye tarafından bir kafeterya ve lokanta inşaa edilecek söylentileri devam ederken 2018 sezona yetişir mi bilinmez.

2018 yaz sezonunda güzel doğasıyla Kefken aynı kalmaya devam edecek. Turizm için mevcut yapı ile bir önceki yılı aşabilecek durumda değiliz. Ziyaretçilere temiz bir deniz, yeşil bir doğa sunabiliriz. Fakat mükemmel bir kahvaltı mekanı, harika toplu taşıma, turistik gezi teknesi, balık turu aktivitesi, tüplü dalış merkezi ve gece eğlenebilecek bir mekan sunamayız…

İsmail Atalar

Admin

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec