24
Nis-2018

Güzel bir Kefken için 2019 haberleri 

Güzel bir Kefken için 2019 haberleri 

Güzel bir Kefken Adası enstantanesi

Güzel bir Kefken manzarası

2019 yazı için en güzel Kefken haberleri…

2019 baharını yaşadığımız şu günlerde Kefken doğasıyla ilgi çekmeye çoktan başladı. Sert esen rüzgarlar yerini ılık meltemlere bıraktı. Yağmurlar çiçekleri ıslatırken arılar peteklere bal taşımaya başladı. Kısaca Kefken doğası uykusundan uyandı.

Şimdi denizin ısınmasını bekliyor insanlar. Çılgınlık yapıp sezonu çoktan açanlar olsa deniz suyu hala soğuk. Hafta sonları havalar güzel olduğunda bilindik kalabalık yine sahillerde. Kimi lezzetli balık peşinde kimi doğa yürüyüşü. Kahvesini alan sahilde alıyor soluğu. Klasik Kefken baharı yaşanıyor Nisanın son günlerinde…

Kefken için güzel haberler vermeyi hep arzuluyoruz. Lakin bu kadar güzel bir kasaba için bu haberler doğanın lütfettiklerinden çok fazla değil. Kefken doğası insan tehdidi altında. Kaçak yapılaşma, çarpık mimariler ve altyapı sorunları… Şimdilerde buna farklı çözümler alınması gündemde.

Kısaca 2019 güzel haberlerinden başlıklar.

*Kefken sınırları içinde 1/5000 imar planı artık askıya çıktı. 1/1000 imar planı artık bekleniyor. ( Çarpık yapılaşma Kefken için en büyük sorun ) Yeni imar planı ile Kefken daha güzel mimariler ile gözlere daha hoş görünecek.

*Yıllardır beklenen doğalgaz çalışmaları nihayet başladı. Doğalgaz ile işletmelerin işleyişi değişecek. Isınma sorunu ortadan kalkınca insanlar kışları da Kefken’de güzel zamanlar geçirecek.

*Kapri yolu, liman manzaralı peyzaj çalışmaları bitirilmeye çalışılıyor. Kefken merkez şehir meydanı parkı yapıldı.

Sahiller insanların tüm olumsuz davranışlarına karşın hala temiz. Su berrak ve kumlar hala eskisi gibi. Su sıkıntısı artık hiç yaşanmıyor. Rüzgar gülü enerjisi ile elektriğimiz artık kesintisiz ( Bu konuda kesilen ağaçlar için denecek kelime olmasada:(

Biraz da Kefken’i turizm olarak anlamaya çalışalım!

Kefken’i Ege ve Akdeniz ile kıyaslamak ciddi bir hata olur. İklim koşullarımız belli. Tabiat bambaşka bir seyirde. Rüzgarlarımızın ahengi dahi farklı. Turizme ayrılan devlet desteğimiz yok denecek kadar az. Kandıra – İzmit yolu kaç yıldır verilen sözlere ramen yapılmadı. Trafik son 5 yılın en büyük çözülmezi. Çöp en büyük felaketimiz. Yerel yönetimler turizmden bihaber. Sosyal etkinlik kavramı turizmle bağdaşmıyor. Tekne turu için yıllardır anlamsız bir engel var. En tarihi yerlerden biri Kefken Adası ise yabana terk edilmiş gibi öylece keşfedilmeyi bekliyor. Onlarca yürüyüş parkuru varken güzergah ve rota planlaması yokluğundan bilinmiyor.

Çok farklı bir Kefken orda öylece dururken biz sedece Kefkenimizi denize girip çıkmaktan öteye taşıyamıyoruz. Umarım 2020 de hayal projelerle karşınızda oluruz….

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec