güzGüz gelince Kefken ikinci baharını yaşar. 

Palamutlar Pembe Kayalarda kuyruk atmaya, bıldırcınlar uzun kum sahiline konmaya başladığında Kefken’e  güz gelir. Kuzey rüzgarları biraz daha soğuk üfleme başlar, geceleri yorgansız yatılmadığında anlarsınız ki Kefken’de mevsim sonbahar.

Eylülde Kefken’de olun!

Güz ayının en turistik ayı Eylüldür. Deniz hala 20 derecelerin üzerinde hava sıcaklığı Ağustostan kalmadır. Kumsallarda insan ayak izlerinin yerini martı ayak izleri almaya başlamıştır. Su yaz kalabalığının bulanıklığını üzerinden atmıştır. Asmalarda kara üzüm denizde palamut avlaklarda bıldırcınlar oldukça boldur. Eylül şair havasıdır Kefkende.

Palamut, Lüferle dolu Kefken Limanı

palamut

Sabah gün doğumundan sonra Kefken Limanına inerseniz en taze balıklara dokunabiliriniz. En bayatı 6 saat önce denizde yüzmekteydi. Karadenizin balıkçılık büyüklüğüne göre en önemli limanı Kefkendir. Güz limana tüm bereketi ile gelirken Kefkenli balıkçıların yüzleride gülmektedir.

Deniz, Kum , Güneş 

Kumcağız plajı ve Kapri Koyu sonbaharın denize girilebilecek en güzel yeridir. Kuzeyli rüzgarlara kapalı Yeşil Koy ise her daim sakin ve daha sıcaktır. Havanın güney yönlü rüzgarlarla Kefken’i ısıttığı günlerde ise tüm plajlarda rahatlıkla deniz, kum, güneş keyfi Eylül boyu devam eder. Eylül ayı sonunda esen Kestane Karası Fırtınası ile Kefken’de ölü sezon başlar.

Oltalarınız Hazırlayın!

Palamutlar oynaklar yapıp karadenizi şenlendirmeye başladığında yaz boyu rafa kalkmış oltalar baş köşede yerini alır. Pembe Kayalarda palamut çaparisi ile he tekneden hem karadan balık avla şansınız yüksek. Lüfer için bir ay daha beklemek gerekecek. İstavrit kıyılarda oldukça bol olur. Mutlaka şansınızı kıyı boyu deneyiniz.

Avcılar Bıldırcına

bıldırcın

Kefken yakınlarında ava açık avlaklarda bıldırcın avlamak mümkün. Lakin yasak alanlara avlanmak isteyenlere ciddi tepkiler ve şikayetler olduğunu unutmayın. Uzun Kum Tabiat parkında bu tür yasak avlanma oldukça fazla olmakta. Lütfen görenler mutlaka jandarmaya ihbarda bulunsun!

İsterseniz tatil isterse günü birlik güz gezilerinizde Kefken’i mutlaka görün. Sezon bitimi ile Kefken otelleri ve Kefken Pansiyonları indirimli fiyatlar sunmaktadır. Kefken Konaklama çeşitliliği her yıl daha artarak turizme katkıda bulunuyor. Uygun fiyatlar için mutlaka Kefken Konaklama seçeneklerine göz gezdiriniz. Pazar günü Kefken semt pazarında yöresel ürünler bulabileceğinizi unutmayın.

İyi bir güz dileğiyle…

İsmail Atalar

Fotoğrafçı & İçerik yazarı

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec