Kumcağız Plajı

geri gitmek
Category:

108

 Düşkünlük
Bu galeriyi paylaş:

KUMCAĞIZ

Kumcağız plajına Kefken’e merkezden yürüyerek beş dakikada ulaşabilirsiniz. Plajın bir yanı Kefken muhtarlığı sınırlarında kalırken diğer tarafı Kumcağız Muhtarlığı sınırlarında kalmaktadır. Ayrıca plaj Kefken ve Kerpe arasında yer alan en büyük plajdır. Kandıra-Kerpe-Kumcağız yolu ile de plaja ulaşmak mümkündür. Bölgenin en büyük ve en korunaklı plajı Kumcağız Plajıdır. Sığ bir denizi ve incecik kumları ile tatil için vazgeçlmez yerlerdendir.

Adını eski Başbakan Nihat Erim’den alan Erim Tepesi’nden yaz ve kış seyir yapınca muhteşem manzaralar görülmektedir. Yaz sezonu boyunca sahilde Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM) ekibi can kurtaran botu ve ekibi hizmet vermektedir. Dalgalı havalar yazları az olsa da ekiplerin uyarılarına dikkat edildiği takdirde üzücü bir durum olmamaktadır. Sahilin hemen ardında çadır kampı yapılabilmesi için için iki ayrı kamp yeri bulunmaktadır. Kendi çadırınızı kurabileceğiniz gibi kiralık çadır da bulmanız mümkündür. Duş ve tuvalet yerleri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulmuştur. Plajın arka bölümünde buluna yerleşim bölgesinde pansiyon ve butik otellerde konaklama ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca büfeterya ve çay bahçelerinde ( Restoran ve Kafeler ) yeme-içme olanaklarından faydalanabilirsiniz. Plaja ulaşmak için Kandıra otobüs terminalinden minibüsler hareket etmektedir. Sabah 00:700 –Gece 23:00 dek minibus bulabilirsiniz. Kandıra-İzmit ve İstanbul bağlantıları için otogardan otobüs saatlerini öğrenmeyi ihmal etmeyiniz.

Kumcağız plajı hafta sonları daha yoğun hafta içi ise daha sakindir. Özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen bu sahilde şemsiye ve şezlnog kiralam şansına sahipsiniz. Sığ olan deniz ve tertemiz kumu ile çocuklar için doğal bir oyun alanı olan Kumcağız plajında akşam ve sabah yürüyüş yapabileceğiniz 2 km ye yakın bir kumsal mevcuttur.

Plajdan denize kavuşan yazları ise genellikle denizile bağlantısı kesilen Kumcağız Deresi, kefal ve sazan avlamak isteyen olta balıkçıları için güzel bir ortam sunar. Dere Kurtyeri bölgesine kadar ilerleyerek keşfedilecek yerlerle doludur.

Kumcağız plajı dört büyük şehre ( İstanbul,Ankara,Kocaeli ,Bursa ) yakın olması sebebi ile oldukça ilgi gören bir sahildir. Konaklama imkanları bölgede oldukça butik olduğundan Kefken Konaklama sayfasında yer alan pansiyon ve otellerden yer ayırtmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca bölge hakkında sorularınız için https://www.facebook.com/Kefkencom/ sayfasından bize yazabilir anında cevap alabilirsiniz. İyi tatiller…

 

 

 

 

 

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın