Kerpe

geri gitmek
Category:

13

 Düşkünlük
Bu galeriyi paylaş:

Kısaca Kerpe

Kerpe Kandıra’nın Karadeniz kıyısında doğal güzellikleri olan küçük bir kıyı kasabasıdır. Yöre halkı geçimini balıkçılık ve son yıllarda turizmle sağlamaktadır. Karadenizin en güzel koylarından ve falezlerinden oluşanan kıyı şeridi her mevsim ziyaretçilerine muhteşem görüntüler sunmaktadır.
Kandıra’ya 10 km, İzmit’e 50 km. uzaklıkta masmavi deniziyle, sırtını çam ormanlarına dayamış şirin bir Karadeniz köyü olan Kerpe son derece elverişli bir coğrafi konuma sahiptir. Kerpe’nin denizi ise çocuklu aileler için idealdir. Karadenizin o meşhur dalgasını burada, fırtınada bile görmeniz pek mümkün değildir. Kayalıkar haricinde ise tamamıyla kumdur. Deniz, 150 metre ileride bile bazı yerlerde boyu geçmeyecek kadar sığdır.
Kerpe’deki eşsiz güzellikteki kayalıklar birçok insanın buraya gelmesi için tek sebeptir. Tırmanarak ya da dalarak değişik heyecanlar yaşayabileceğiniz Kerpe Kayalıklarında, ayrıca ilginç mağaralar da bulunmaktadır. Özellikle kayaların altındaki boşluklar, dalış sporu meraklıları için idealdir.
Eskiden pek bilinmeyen Kerpe, tanıyanların kıskançlıkla kendilerine sakladıkları bir yerdi. Yıllarca, eletriksiz, susuz hatta yolsuz olmasına rağmen tutkunları tarafından vazgeçilemeyen bir yerleşim yeriydi. Günümüzde bu sorunlar bulunmamaktadır ve Kerpe’ye olan talep her geçen gün artmaktadır.

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın