Cebeci

geri gitmek
Category:

11

 Düşkünlük
Bu galeriyi paylaş:

Cebeci Kandıra ilçesine bağlı bir tatil köyüdür. Cebeci, sırtını ormanlara yaslamış karşısına Karadeniz’in tek Ada’sı olan Kefken Ada’sını almış harika bir manzaraya sahip Mavi Bayraklı bir sahildir.

Cebeci’ye ulaşmak için Ankara- İstanbul otobanından ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul çıkışlı gelindiğinde İzmit doğdu gişelerinden Kandıra yön tabelası takip edilerek 45 km’lik yol ile önce Kandıra’ya daha sonra 23 km’lik bir doğa seyri ile Cebeci’ye ulaşabilirsiniz. Ankara istikametli gelişlerde ise Sakarya sapağından bağlanarak 45 km’lik bir yol ile yöreye ulaşmanız mümkündür.

Kuzey doğusunda Tuzağzı tabiat parkı, Güney Batı’sında pembe Kaya’lar gibi gezip görülecek harika bir doğaya sahiptir. Kış ayları ılık ve yağışlı geçer. Kar yağışı Ocak ve şubat aylarında 3-5 gün gibi bir süre görülmektedir. Yazları ise günüz sıcaklık 28-35 derece gece ise 16-20 dereceler arasında ölçülmektedir.

Bitki örtüsü oldukça çeşitlidir. Ormanlık alanlarda çam, meşe, gürgen ,çınar, kavak, kiraz,selvi, söğüt, defne, piren ,kocayemiş, ak gürgen, akasya, kestane, kızılcık, gökçe, ıhlamur gibi ağaç türlerine sahiptir.

Karadeniz sahillerinin tüm nimetlerini bulabileceğiniz bölgede tekir, barbun, kalkan, lüfer, palamut, kırlangıç, levrek, eşkiya, minekop, istavrit, mezgit, dil balığı, pisi balığı, izmarit, Kaya balığı, iskorpit, gelincik, kırlangıç, tirsi, hamsi, aterna, kefal, Karagöz gibi balık türleri mevsimine göre balıkçılar tarafından avlanmaktadır.

Yörede yemek çeşitliliği İstanbul lokanta ve restaurantları ile aynı tadları sunmaktadır. Tek fark balıkların çok taze sebzelerin ise Kandıra köy bahçelerinden günlük elde edilmesidir.

Mavi Bayraklı Cebeci

2014 yılında mavi bayrak kriterlerine ulaşan Kocaeli’nin ikinci plajı yaklaşık 5-6 km uzunluğundadır. Deniz suyu oldukça temiz ve kumsal geniş ve incecik bir kuma sahiptir. Plaj arkası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından mavi bayrak kriterlerine uygun hale getirilmiştir. Hafta sonları daha kalabalık olan sahil hafta içi daha sakindir. Sezon yoğun olarak eğitim öğretim tatili boyunca devam eder . Plaj arkasında yer alan pansiyon ve butik otellerde konaklama imkanı vardır. Ayrıca çadır kamp imkanına mevcuttur. Yeme-içme sahil kordonundaki kafe ve restaurantlarda farklı çeşitlerde alternatifler bulabilirsiniz.

Bölgede hareketli bir tatil yapmayı düşünenler yanılabilir. Yöre sakin sessizce dinlemek, denize girip güneşlenmek, akşam kafe ve restaurantlarda farklı lezzetler tatmak için daha idealdir. Bireysel olarak sörf, dalga sörfü, kay sörf, Scrubs diving ve freediving yapabilirsiniz. Snorkelling içinde uygun alanlar mevcuttur. Ayrıca plaj futbolu ve voleybol alanlarıda plajda yer almaktadır.

Sonbahar ve ilkbaharda hava ve Denizli’n soğuması ile sakinleşen yöre hafta sonu tatilcilerin uğrak yeri olmaya devam etmektedir. Deniz sezonu dışında doğa yürüyüşü, balık avcılığı ve fotoğraf çekmek için Cebeci gezip görülesi yerlerdendir.

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın