08
Nis-2017

Editörden 2017 Yılına İlk Bakışlar

Editörden 2017 Yılına İlk Bakışlar

2017 yılının ilk günlerine Kefken soğuk bir hava ile başladı. Yeni yıla girdikten kısa bir süre sonra yaklaşık 1 hafta beyaz örtü Kefken’i kapladı. Karla birlikte Karadeniz’de büyük fırtınalar yaşandı. Balıkçılar işlerine ara vermek zorunda kaldılar. Bacalardan çıkan dumanlar hiç bu kadar yoğun olmamıştı. Yaşamının 60 yılını Kefken’de geçirenler dahi böyle 3-4 kış ancak yaşadıklarını anlatıyorlar. Kışları emekli olup yörede yaşayanlar soba ile ısınamayınca şehre geri dönmek zorunda kaldılar. Soğuk balık konusunda son yılların en çok levrek balığı avına olanak tanıdı. Hatta bir ege balığı olan çipura dahi bolca avlandı. Kısaca Kefken bu kış ciddi anlamda üşüdü ve üşüttü.

Sert geçen bir kışın ardından güneş yüzünü sisler ardından da olsa gösterdi. Sisli geçen Mart günleri tabiata hüküm sürdü. Kızılcık ağaçlarının çiçek açmasıyla Kefken’e bahar geldiği nihayet netleşmişti. Sisli havaları rüzgarlar yok edip yerini yağmurlara bıraktı. Güneş kah açtı kah gizlendi. Bahçelere sebzeler dikildi. Sahiller ölü yosunlarla doldu taştı. Yaz uzaktan bize yüzünü gösterdi.

Yaz için hazırlıklar heryerde kendini gösteriyor. Tadilatlar, bahçe düzenlemeleri, sahillere yapılan kamu yatırımları. Son günlerde ise Kefken’e gelmesi planlanan doğalgaz müjdesi…

Yaz turizmi Kefken için artık oldukça sıradan bir hal aldı. Hal böyle olunca fısıltı gazetesi haberlerine değinmeden olmaz ( gerçeklik payı hep vardır) Kış aylarında turizm hareketleri için ciddi yatırımlar planlandığı kamuda konuşuluyor. Arap sermayesi ile büyük otel projeleri, duble yol haberleri bunların başlıcaları. Kefken adası artık halka açık hale getirilmeli söylentileri ( kanaatimiz; doğal yapısı bozulmadan betonlaştırılmadan). Kumcağız deresi ıslah çalışmaları ( Ağva deresi modeli uygulanırsa ciddi güzel olur )

Gündemi meşgul eden referanduma rağmen Kefken 2017 yılı yazı için ümitli. Kefken çok daha iyisini hak ediyor.

Editörden 2017 Yılı İlk BakışlarSert kışların sıcak yazları olur derler, bekleyip göreceğiz.

İsmail Atalar
Nisan 2017 Kamboçya’dan bir Kefken değerlendirmesi…

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec