Denizcilik Haftası ve Kabotoj Bayramı Kefken Limanında!

Kefken Limanı’nda 80’li yıllarda şenlik havasında geçen 1 Temmuz Kabotaj Bayramı geri dönüyor. Denizcilik kültürüne dem vuran bu etkinlik Kefken turizmi için de ayrı bir heyecan olacak. Yarışmalar 1 Temmuz saat 11:00 de Kefken Limanında yapıalcak!

Kefken’I 80-90 lı yıllarda ziyaret edenler 1 Temmuz’u iyi hatırlarlar. O yıllarda liman tam bir panayır alanına dönüşürdü. Protokolün senede bir defa uğradığı o yıllarda Kefken oldukça sakindi. 1 Temmuz Erim tepesi trübünlerinden liman içindeki yarışmalar merakla izlenirdi. Kefkenli balıkçılar kıyasıya yarışır, alkışlar kıyamet gibi kopardı. Turistler yarışmalara çok ciddi ilgi gösterirdi. Bir Temmuz yöre insanının için manevi bir bayramdı.

Sahillerin bu kadar kalabalık olmadığı yıllarda Kefken sosyal hayatında Denizcilik Bayaramı her yıl iple çekilirdi. Yıllarca süren gelenek 1990 lı yıllarda bıçak gibi kesti. Ördek yarışı özlenir, yağlı direk yarışları kahvahanelerde anı olarak anlatılır oldu. Her yıl kürek yarışında başı çeken reyisler birbirine takılamaz, iki lakırdı yapamaz oldu. Aradan uzunca yılalr geçti. 2010 yılında bir kez daha yarışmalar yapılsa da eski tadından eser yoktu. Hep birşey eksik gibiydi.

Kefken 2017 yazına eski bir geleneği geri çağırarak başladı. Kefken için Denizcilik Haftası ve Kabotoj Bayramı artık daha güzel günlerin habercisi. Bu yıl yapılacak programda oldukça çok şey var. Protokolün katılımı ile 09:30 da başlayacak programda yarışmalar 11:00’da başlayacak. Yarışma kayıtları Kefken Su Ürünleri Kooparatifi Başkanlığına yapılacaktır.
Denizcilik Haftası ve Kabotoj Bayramı
Yarışma ve Etkinlikler ( 01/07/2017 saat:11 :00 )

*Tahlisiye botunun su gösterisi
*Özel teknelerin göstesisi
*200 metre büyükler yüzme yarışması
*Denizden tabak bulma yarışması
*Denizden portakal toplama yarışması
*Teknelerde halat çekme yarışması
*Yağlı direkten bayrak alma yarışması
*Ördek kapma yarışı

Halkın katılımı ile eski günlerine dönecek Denizcilik Haftası ve Kabotoj Bayramı Kefken için oldukça önemli. Deniz turizmi geleceğimizin ekonomisi olduğu düşünüldüğünde bu bayram kutlamaları her geçen yıl daha güzel hazırlanacaktır. Yarıca teknelerimiz Karadeniz’de avlanmaya devam ettiği müddetçe ve ondan çıkardığımız balığa saygımızı bu bayramla mutlaka göstermeliyiz. Gelecek kuşaklara bu kültürü aşılamalı ve Kefken denizcilikle daima anılmaldır.

İsmail Atalar
Fotoğrafçı ve İçerik Yazarı

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec