Çöp atanları Alo 181 hattına şikayet ediniz!

Deniz güzel, ormanlar mis kokulu, balıklar enfes, martılar kar beyaz ve burası Cennet Kefken! Bir şey var eksik o da bazı insanların davranışları…

çöp-pembe-kayalar

Kimi uzun kimi kısa yollardan bir enfes almak, sıcak yaz günleri serinlemek ve ailecek keyif yapmak için geliyor Kefken’e. Doğa tüm cömertliği ile kucaklıyor gelenleri. Ağaçlar yeşilini, deniz mavisini gizlemiyor, aksine herşeyini veriyor Kefken’i ziyaret edenlere. Kalabalık şehir yaşamından kaçan insanlar onca trafiğe rağmen bir ağaç altı bir parça havlu serecek kumsal arıyor. Kefken’i o kadar çok seven var ki tutku olmuş bu sahiller insanlar için. Uzun yıllar önce buraya gelen insanlar ömürlerine ömür katmışlar. Huzurla yaşamışlar. Hatta burayı çok sevenler vasiyetlerine Kefken Mezarlığı yazdırmışlar.

çadır kovanağzı-çöp

Alo 181 Aramaktan Çekinmeyin!

Son 3-4 yıldır kontrol edilemeyen bir kalabalık mavi bayraklı plajlara akın etti. Her vatandaşın doğal hakkı olan plaj binlerce kişinin yükünü kaldıramaz oldu. Bilinçli doğayı seven insanlar çevreye özen gösterirken, bir kısım insanlar sahilleri, ormanları ve kayalıkları bir çöp yuvasına çevirdiler. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi temizlik hizmetleri dahi çöpleri toplamaya yetişemez oldu. Plajlarda yer alan çöp kutuları boş dururken deniz içinde onlarca şişe görmek sıradan hal aldı. Sorunlar uzadıkça uzadı.

Kefken tüm bu kir ve pisi tüm kış bağrına basıp yok ediyor. Yaz başladığında harika bir deniz, tertemiz bir doğa sizleri karşılıyor. Lakin 3 aylık yaz sezonunda doğa ciddi anlamda zarar görüyor. Kefken tüm sevenlerine bu denli mütevazi davranırken, kendine yapılan bu haksızlığı hazmedemiyor.

Özellikle hafta sonu bırakılan atıklar martıların, orman hayvanlarının ölümüne sebep oluyor, çöplere gelen köpekler yaz aylarında büyüyor ve yaz bittiğinde açlıktan insanlara dahi saldırıyor. Denize atılan yemek atıkları balıkların ölümüne sebep oluyor. Yakılan mangal ateşleri tehlike saçıyor. Lütfen buna bir dur diyelim. Bu şekilde devam ederse temiz bir Kefken hayal etmek zorlaşacak. Başka temiz alanlar bulmak zorunda kalacak insanlar ki bölgede bu kadar güzel sahilleri barındıran başka bir coğrafya yok!

Lütfen çevreyi kirletenleri Alo 181 Çevre Hattına yada 156 jandarma hattına deniz kirliliği yapan tekneler için 158 sahil güvenlik hattını aramaktan çekinmeyin. Başka bir Kefken yok!

Sahillerimizde gelecek nesillerin güzel bir şekilde denize girebilmesi için çevreyi temiz tutalım.

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec