Cebeci

Mavi bayraklı Cebeci’ye hoş geldiniz!

mavi bayrak

Bir tatil düşleyin, gözlerinizi kapayıp… Aylardan temmuz, mavi ile sarı tonların kaynaştığı uzunca bir plaj, havayı serinleten hafif bir poyra zürgarı, ayaklarınıza vuran serin sular… Mavi Bayraklı Cebeci’ye hoş geldiniz…

Kandıra’nın en güzel plajlarının başında Cebeci gelir. 5 km’lik uzun bir plaj, tertemiz bir deniz, etrafı saran çam ormanları ve harika lezzetli balıkların hepsi bu plajda. Cebeciye Kocaeli-Kandıra otogarlarından hareket eden otobüs ve minibüslerle ulaşabiliyorsunuz. Kocaeli’nden 64 km , Kandıra’dan ise 23 km’lik harika bir doğanın içinden sahile ulaşabilirsiniz.

Eğitim ve öğretim yılının bitmesi ve yaz tatilinin başlması ile hatırı sayılır bir nüfusa ulaşan Cebeci’de plajın geniş olmasıyla binlerce kişi aynı anda ferah bir şekilde denize girebilmektedir. Sahil arkasına kurulmuş olan kafe ve restoranlarda dilediğiniz gibi zaman geçirebilirsiniz. ( http://www.kefken.com/restoran-ve-kafeler/ ) Yaz boyu deniz suyu sıcaklığı 20-22 derece seyrederken, hava sıcaklığı günüzleri 28-35 derece, gece ise 18-22 derece olarak kilima ihtiyacı olmadan rahatça uyuyabilirsiniz.

cebeci tatil köyünde pembe kayalar

pembe kayalar cebeci

Geniş plaj çocuklu aileler için oldukça uygundur. Denize girdiğinizde hemen derinleşmeyen kum yapısı ile çocuklar için rahat bir oyun alanı olan plaj, incecik kumları ile harika hissetmenizi sağlar. Karadeniz’in az tuzlu yapısı ile gözleriniz yanmaz, sudan çıktığınızda tuz uzun bir zaman rahatsızlık vermez. Güneş bronzlaşmak için oldukça uygun fakat kısa sürede cildinize ciddi zararlar vermez. Çocuklu aillerin tercihleri arasında Cebeci plajı ön sıralarda gelmektedir.

Mavi Bayraklı Cebeci!

2013 Haziran’ında Mavi Bayrak kriterlerine uyarak bu ünvanı almaya hak kazanan Cebeci plajı her geçen yıl daha iyi bir çevre düzenine kavuşmaktadır. Plaj sahil yürüyüş alanları, plaj dinlenme alanları, kişisel ihtiyaç alanları birçok Ege sahilini aratmamaktadır. Uzun sahil boyunca sabah akşam koşusu yapabilirsiniz. Sahil boyu dizilmiş şenzloglarda güneşin tadını çıkarıp, serin sularla en sıcak yaz günlerini hissetmeden tatilinizi yapabilirsiniz.

kefken adası mavi bayraklı Cebeci plajındadır

mavi bayraklı Cebeci

Rotanızı Cebeci olarak belirlediğinizde sahile yakın gezip görülecek yerler tatilinizi renklendirecektir. Pembe Kayalar, Kefken Limanı, Kerpe Kayalıkları, Tuzağzı Tabiat Parkı, Miço Limanı , Sarısu ve plajın tam karşısında yer alan Kefken Adası’nı ziyaret etmeden tatilinizi noktalandırmayınız.

Karadenizin en lezzetli balıkları plajın açıklarından yöre balıkçıları tarafından taze olarak sunulmaktadır. Mevsimine göre kalkan balığı, lüfer, palamut, barbun ve levrek gibi yörenin en lezzetli balıklarını tadmalısınız. Aynı zamanda bir yöreye bir yengeç olan Pavurya sipariş etmeyi unutmayınız. Restoranların mutfaklarına gelen sebzeler Kandıra bahçelerinde yetişmekte ve turistlere sunulmaktadır.

Konaklama seçeneklerinden söz edecek olursak Mavi bayraklı Cebeci pansiyonları ve Cebeci otelleri daha çok butik hizmet vermektedirler. Sahile çok yakın kurulan otel ve pansiyonlardan erken rezervasyon yapmayı ihmal etmeyin. Yoğun geçen yaz sezonlarında özellikle hafta sonları konaklama sıkıntısı yaşanabilmektedir.

Mavi bayraklı Cebeci harika doğası, mavi bayraklı plajı, harika lezzetleri ve büyük şehirlere yakın konumu ile her geçen yıl daha fazla ziyaretçinin ilgisini çekmeye devam etmektedir.

Bu yıl Cebeci’yi görmeden tatil defterinizi kapatmayınız.

Yazı ve Fotoğraf: İsmail Atalar