Balılığın turizmi mi olur diyenleri duyar gibiyim. Oluyor. Eylül ayının ilk günlerinden bu yana Kefken Limanı tam bir balıkçılık turizmi yaşamakta. Oldukça bol miltarda avlanan palamut balığı yaz turizminden sonra Kefken turizmine katkı yapmaya devam ediyor. Kefken balıkçılarının Karadeniz açıklarından tutuğu balıklar büyükşehir balık hallerine gönderilmeden limanda oldukça fazla kişinin ilgi odağı durumda. Sezona Kefken palamut festivali ile giriş yapan balıkçılar bol çıkan palamut ve palamut almaya gelen kişilerin ilgisinden oldukça memnun durumdalar.

balikciKefken limanı her yıl büyükşehirlerde tükenen balıkların büyük bir kısmına evsahipliği yapmakta. Eylül ve Kasım aylarında palamut ve lüfer, kış aylarında tirsi, kalkan , mezgit, çinekop ve tekir gibi Karadenize özgü balıklar avlanmakta. Kefken’de şehir dışından gelip balık alanların yanı sıra Kefken restaurantlarında balık lezzeti yaşayan insanlarla dolu. Balık fiyatlarının şehir balıkçı tezgahlarına oranla oldukça uygun olması, Kefken’in alışverişte tercih edilmesini sağlıyor. Hal böyle olunca Kefken Limanı’nda araç kalabalıkları, müşteri kuyrukları ile bir panayır havası yaşanmakta ve Kefken balık turizmi kavramı ortaya çıkmaktadır.

Büyük Küçük Tüm Tekneler Balık Peşinde

balik3Doğası, denizi ve tüm doğal nimetleri ile Kefken gelecek için şehir insanlarının nefes alabileceği, doğal ürünler tüketebileceği ve huzur bulabileceği nadir yerlerden biri olacak. Karadenizden çıkan bu doğal balıklar tüketici için büyük bir özellik taşımakta. Bugün İstanbul balıkçı pazarlarında Kefken palamudu diye satış yapılıyor ise bunun nedeni Kefken için balıkçılığın ne kadar önemli olduğudur. Özellikle hafta sonlarında balık yemek için Kefken ve Kerpe restaurantlarına http://www.kerpe.com/restoran-ve-kafeler/ şehir dışından gelen kişilerin ortak bir fikri var; Kefken balıkları harika…

 

balik-1balik2Kefken balıkçılığının turizmle bu kadar içli dışlı olması onun bir balıkçı kasabası olmasındandır. Yapılacak yeni liman projesi Kefken balıkçılığına yeni bir vizyon getirecek, liman deniz turizmine açılacak ve Kefken Palamut Festivali ile ulusal bir etkinliğe ev sahipliği yapacaktır. Balığın turizm başkenti Kefken Limanı, gelecek vizyonu ile bölgede turizmin dinamiklerinden biri olacaktır.

İçinde bulunduğumuz şu zamanlarda balık turizmi olur mu diyenler sabah saatlerinde Kefken Limanına uğradıklarında Kefken’in sadece deniz turizmiyle sınırlı bir yer olmadığını göreceklerdir. Kefken balıkları harika , afiyet olsun…

Yazı ve Fotoğaflar: İsmail Atalar

1

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec