11
Ara-2016

Aralık ayında Kefken’de kış başlıyor

Aralık ayında Kefken’de kış başlar. Sonbaharın ardından gelen kışın ilk günleri Kefken’de kış başlar. Kuzey rüzgarları haftanın birkaç günü sert eser. Güneş, Aralık boyunca çoğunlukla bulutların ardındadır. Yağmurlu günlerde rüzgarla birlikte yağmur şiddetli yağar. Lakin gökyüzünün açık olduğu günlerde yazdan kalma havalar da yaşanır.

Martıların açıkta takip ettiği balıkçı tekneleri bol balıkla her akşam limana döner. Kalkan balığı başta olmak üzere tekir, mezgit, istavrit ve çinekop yüzleri güldürür. Yöre halkının kış hazırlıklarını tamamladığı bu ayda yaz ayları beklenmeye başlanır.

Aralık ayında Kefken ve civarını gezmek isteyenler sıkı giyinmeledir. Kışları artan nem havanın soğuk hissedilmesini sağlar. Kefken deyince akla gelen Kefken Limanı kış aylarında en hareketli yerdir. Balıkçı teknelerinin renkli görüntüsü güzel fotoğraflar sunar. Sahiller oldukça sakindir. Pemebe Kayalar yeşil yosunların yoksunluğu ile daha mat bir görünümdedir. Deniz maviliğini yeşile bırakırken, Kapri dalgalar ile tertemiz bir haldedir. Çam ve defne ağları dışında ağaçlarda yaparak kalmamıştır. Aralık ayında kar yağışı çok nadir görünür.trolkefken.com

Bir Aralık günü Kefken’i keşfetmek isterseniz kat kat giyinin. Buarada 4 mevsim aynı anda yaşanabilmektedir. Güneşle başlayan bir gün kar ile sona erebilmektedir. Yürüyüş ve bisiklet için en güzel zamanlar bu sessiz anlardır. Sahiller bomboş, orman yolları da öyle.

Kış aylarında yeme-içme konusunda sahillerde mekanlar kapalıdır. Kefken merkezde lezzetli birşeyler bulabilirsiniz. Tabiki lüks şeyler aramamak kaydıyla. Harika bir mezgit tava için Reyis Balık Lokantsına ve sıcak ev yemeği için Ekşioğlu Lokantasına uğrayabilirsiniz. Tabiki çay ve kahve için Asma Altına.

Kış aylarında Kefken’de kurulan pazara mutlaka uğrayın. Yörede yetişen en taze sebzeler burada. Lahanadan marula maruldan maydonaza herşey doğal. Köy peyniri ve köy yumurtasını çok beğeneceksiniz. Ihlamur ve bal almayı unutmayın!

Hobi amaçlı avcılık yapamak isyeyenler için denizde kalkan yakalamak mümkün. Kara avcıları için ise çulluk ve ördek için sezon açılmış durumda. Lütfen avlakları korumayı ihmal etmeyelim.

Aralık ayının rüzgar ve yağmurlu bir gününde Kefken seyahatine evet diyorsanız sahiller size bekliyor. Yeterki sıcak bir kahveniz yanınızda olsun!

İsmail Atalar
Yazar -Fotoğrafçı

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec