12
Nis-2017

Altın Fiyatına Kalkan Balığı Kefken’de!

Genel   /  

Karadeniz’in en kıymetli balığı kalkan balığıdır. Aylardan Mart olduğunda kilometrelerce ağ 50-70 metre açık sulara serilir. 15 günlük periyotlar ile ağlar toplanır. 15 Nisan yumurtlama dönemine kadar yasal olarak avcılığı devam eder. Kalkan balığının makbul olanı 3 kilogram üstü erkek balıklardır. Dişi balıklar erkek balıklara göre çok daha iridir. 12 kg olanını Kefken limanında tezgaha çıkmıştır. Dişi balıklar erkek balıklara göre daha az yağlı olduğundan tadı biraz daha hafiftir. Kemiksi kılçıklara sahip olan bu balık tava ve ızgara yapılabilir.

Kış aylarında trol avcılığı ile tutulan kalkan baharda iri gözlü serme ağlarla tutulur.Kalkan balığı son yıllarda Kefken balıkçılık ekonomisinde altın gram fiyatları ile yarışır hale geldi. Karadenizde önceleri bol olan kalkan balığı zamanla azaldı. Buna en büyük etken şüphesiz deniz dibini yerle bir eden midye ( cikcik ) avı yapan büyük tekneler. Avrupa’ya midye satma umuduyla kalkan yaşam alanları yok edildi. 90’lı yıllarda bir tekne 15 günlük serilen ağların toplanması ile 150-200 kg kalkan avlıyordu. Bugün bu rakam 30-50 kg. Bu denli azalan kalkan balığı Kefken limanında kilogramı 80-100 TL’ye alıcıya ulaşmakta.

Balıkçılar bugünlerde son bıraktıkları ağları topluyorlar. Yolunuz Kefken limanına düşerse birinci elden balık almanız mümkün. Limana indiğinizde ağlarını düzelten balıkçılara danışabilirsiniz. Balıkçılar büyük livarlarda kalkan balığını uzun süre canlı tutarlar. Hem canlı kalkan balığını görebilir dilerseniz satın alabilirsiniz.

Kalkan balığı yemek için Kefken Restoranları ve Kerpe Restoranları sizler için en iyi sunumu yapacaklardır. Kilogramı altın fiyatına olan bu balık günlük fiyat dalgalanmalarıyla mezata çıkmakta. Restoranlardan fiyat bilgisi almadan sipariş vermeyiniz. Bir hafta önce porsiyonu 40 TL olan kalkan bir hafta sonrs 60 TL’sı olabilir.

Kalkan balığı Kefken yemekleri içerisinde en lüx olanıdır. Bu enfes lezzeti mutlaka tatmanızı öneririm.

İsmail Atalar
Fotoğrafçı & Turizm içerik yazarı

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec