1/1000 imarı Kefken turizmine yön verecek.

Yeşili, cennet plajları ve lezzetli balıkları ile Kefken çok güzel bir balıkçı kasabasıdır. İstanbul’a yakınlığı, iklimi ve tertemiz denizi ile her yıl binlerce kişiyi kendine aşık eder. Bu denli güzellikler ile çok fazla sevdalı edinen Kefken artık beklenen 1/1000 ölçekli imarına kavuşuyor. Çarpık yapılaşmanın önüne geçecek bu planlama ile artık Kefken çok ciddi bir turizm alanı haline gelecek.

1970 li yıllarda başlayan Kefken ilgisi insanların yoğun akınına uğradı. 2000 li yıllar ile kaçak yapılaşmanın sona erdiği bölgede yapılaşma durdu. 1950 den bu yana imar bekleyen birçok insan uzun yıllar mağdur oldu. İmar alanlarının azlığı, birçok kişiyi uygunsuz bina yapmaya itti. Arsa edinen insanlar çadırdan hallice konteynır barakalarda yazları yaşadı. İmar sorunu turizme yatırım yapılmasını da engelledi. İmara uygun yapıların azlığı, standartsızlığı berberinde getirdi. Beklenen imar düzenlemesi ile tüm sorunlar çözüme kavuşacak.

1/5000 Nazım İmar Planı açıklandı!

1/1000

Kandıra Belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin hazırlamış olduğu 1/5000’lik imar projesini halka duyurdu. Yapılan toplantı ile imar detayları ve itiraz süreleri hakkında bilgi aktarıldı. Ticari alanların azlığı dikkat çekerken, daha geniş ve ferah yapı alanları ile imar turizme yakın bir planlama ile halka sunuldu. Yerel halk için gözden kaçırılan şeyler olsa da çözüm için çalışmalar yapılacağı, itiraz süreleri sonunda belli olacak.

İmar planı için tıklayınız… http://www.kocaeli.bel.tr/Files/ImarDaireBsk/NAZIMPLANDUYURU/2017/06%20-%20HAZ%C4%B0RAN/01%20-%20ONAYLI%20PLAN/2017-366.pdf

Kefken’e Duble Yol

Mevcut 1/5000’lik haritaya göre Kefken-Kandıra yolu 25 metrelik genişlikte. Arsalar arasında alternatif yollar, yeşil alanlar ve kamu hizmet alanları detaylandırılmış. 25 metreye çıkan yol birçok yerel insanın evini istimlak ediyor. Köy yaşamını bitiriyor. Köy yaşamı sona ererken emlak fiyatları ise her gün değerleniyor.

Turistik Otel ve Pansiyonların Sayısı Artacak!

Birçok yer sahibi imar yoksunluğundan gelişen turizme katkı sağlayamıyor. Gelişen otel ve pansiyonculuk için imarla birlikte yeni yatırımlar boy gösterecek. Kefken otel ve Kefken pansiyonları daha kaliteli ve modern yapılara kavuşacak. Mevcut olanlar ise bu değişim ile kendini yenileyecek. Hizmet kalitesi artacak. Yeme-içme alternatifleri de yeni imar ile turizme hizmet edecek.

1/1000 imar planı için 2018 gelmeden açıklanacak!

Bu açıklama yetkili merciler tarafından bazı kişilere söylendiği fısıltı gazetesi manşetlerini dolduruyor. Gercek olan 1/1000 lik imar Kefken için ciddi bir çevre düzeni ve mimari bütünlük kazandıracak. Turizme katkısı ise çok ciddi olacak.

İsmail Atalar

Fotoğrafçı ve İçerik Yazarı

 

 

0

 Düşkünlük / 0 Yorumlar
Bu yazıyı paylaşın:

Bu yazı yorumu


Kaydırmak için formda tıklayın

Arşivler

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec